Naukowcy z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku rozpoczęli badanie wpływu izolacji i mikrograwitacji na poziom stresu astronautów. W eksperymencie, będącym częścią misji IGNIS, uczestniczy Sławosz Uznański-Wiśniewski. Badanie to jest jednym z trzynastu eksperymentów, które polski astronauta przeprowadzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Projekt "Lowering Stress Response During Isolation in Astronauts / NEUROFEEDBACK EEG" ma na celu zbadanie, jak neurofeedback EEG wpływa na obniżenie poziomu stresu astronautów. Dr hab. Marcin Dornowski, kierownik projektu, podkreśla, że wszystkie założenia badania zostały zrealizowane, a Uznański-Wiśniewski jest gotowy do lotu.
Wszystkie założenia zostały zrealizowane, astronauta jest przygotowany do lotu i wie, co ma robić przed startem — przekazał prof. Dornowski, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ramach przygotowań do misji astronauci będą wykonywać specjalne treningi optymalizujące czynności bioelektryczne mózgu. Dr Milena Lachowicz z AWFiS wyjaśnia, że treningi te obejmują zadania i gry, które pomagają w kontrolowaniu fal mózgowych, a także ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe.
Fale mózgowe można trenować. Neurofeedback wykorzystuje to zjawisko, żeby pomóc mózgowi nauczyć się określonych reakcji. Dzięki tej metodzie można m.in. poprawić pamięć i koncentrację, zmniejszyć stres i stany lękowe – powiedziała w rozmowie z PAP dr Milena Lachowicz, kierowniczka Zakładu Psychologii Wydziału Kultury Fizycznej AWFiS.
Przygotowania do misji Ax-4
Zespół prof. Dornowskiego uda się do Houston, aby zbadać drugiego członka załogi AX-4, Tibora Kapu. Obaj astronauci przeprowadzą testy psychologiczne na ISS, a po powrocie na Ziemię zostaną ponownie zbadani przez naukowców z AWFiS.
Załoga misji Ax-4, której start planowany jest na przełom maja i czerwca, składa się z Peggy Whitson (USA), Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego (Polska/ESA), Shubhanshu Shukla (Indie) i Tibora Kapu (Węgry). Astronauci polecą na ISS rakietą Falcon 9 firmy SpaceX.
Misja Ax-4 to kolejna komercyjna wyprawa realizowana przez Axiom Space. Udział Polaka w tej misji jest wynikiem umowy między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA, wspieranej przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.