Jak informuje portal AA, Robert D. Rokicki trafił na ślady starożytnego miasta w trakcie jednej ze swoich licznych podróży. Polski dyplomata ustalił, że Thebasa znajdowała się na terenie wsi Pinarkaya, która mieści się w południowej części tureckiej prowincji Karaman.
Podróżowałem w tamte rejony ze względu na projekt humanitarny, który realizowaliśmy: zakup protez i sfinansowanie rehabilitacji dla dziewczynki, która straciła nogi w bombardowaniu Aleppo, a teraz mieszka w Turcji – relacjonował Robert D. Rokicki w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Przeczytaj także: "Jedno z największych odkryć". Archeolodzy odkopali cmentarzysko sprzed 200 tys. lat
Odkrycie archeologiczne. Polak pomógł odnaleźć antyczne miasto
Jako pasjonat archeologii oraz absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim Robert D. Rokicki w trakcie podróży uważnie rozglądał się po odwiedzanych miejscach. Dyplomata nie krył, że odkrycie Thebasy było przypadkowe, ponieważ szukał innego antycznego miasta.
W gruncie rzeczy szukałem innego miejsca, związanego z popularną legendą o siedmiu śpiących. Odkrycie Thebasy było trochę przypadkowe – przyznał Robert D. Rokicki (PAP).
Przeczytaj także: Sensacja w Nowym Jorku. 50 lat piła na nim kawę, nie miała pojęcia
Robert D. Rokicki odwiedził między innymi wieś Pinarkai. Polski dyplomata zwrócił uwagę, że w przeszłości nazwa miejscowości brzmiała Divaz. Zauważył, że zgodnie z fonetyką języka tureckiego to słowo bardzo przypomina "Thebasę".
Przeczytaj także: Niezwykłe odkrycie w Peru. Archeolodzy wykopali ją w takim stanie
Nie tylko zbieżność nazw zwróciła uwagę polskiego dyplomaty. Rokicki zauważył, że na skraju miejscowości znajduje się wzgórze z resztkami fortyfikacji. Znalazł również ślady świadczące, że we wsi znajdowała się świątynia o rozmiarach niespotykanych w okolicy, a nawet – pozostałości bizantyjskich budowli.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.