Polskie miasta stawiają na nocną prohibicję. Co na to mieszkańcy?

14

Temat nocnej prohibicji wciąż rozgrzewa Polaków. Wbrew pozorom ma on swoich zwolenników. I to wielu, bo jak wynika z sondaży aż 48 proc. społeczeństwa w Polsce. To najczęściej kobiety poniżej 24. roku życia - donosi badanie wykonane na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Polskie miasta stawiają na nocną prohibicję. Co na to mieszkańcy?
Wielu Polaków zgadza się z pomysłem nocnej prohibicji (Pixabay)

W tej chwili nocna prohibicja obowiązuje już w Krakowie i Poznaniu. Mieszkańcy i służby chwalą takie rozwiązanie.

Badania na temat nocnej prohibicji przeprowadziła pracownia SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej". Zdecydowanymi przeciwnikami nocnej prohibicji w miastach jest 34 proc. ankietowanych, a 18 proc. nie ma na ten temat zdania.

Widać też, że częściej opowiadają się za tym rozwiązaniem kobiety - 51 proc. względem 46 proc. mężczyzn oraz mieszkańcy mniejszych miast, liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców (62 proc.). Z kolei jeśli chodzi o grupy wiekowe - największą grupą, stanowiącą 44 proc. ogółu, były osoby w wieku poniżej 24 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nocna prohibicja w polskich miastach. Sośnierz: dopuśćmy do użytku wszystkie narkotyki

To by się pokrywało z popularnym obecnie trendem, jaki promuje pokolenie "Z", czyli tzw. NoLo oznaczającym picie napojów bezalkoholowych lub z jego niewielką zawartością.

Kolejne miasta z nocną prohibicją. Warszawa jeszcze przed decyzją

Po rozwiązanie w postaci nocnej prohibicji sięgnęły już m.in. Kraków, Poznań, Wrocław i Zakopane. Nad jej wprowadzeniem zastanawia się Warszawa. Już jakiś czas temu projekt obywatelskiej uchwały w tej sprawie złożył aktywista, Jan Śpiewak. Miasto przeprowadziło konsultacje, których wyniki mamy poznać w sierpniu. Ostateczna decyzja, jak zaznacza Polsat News, należeć będzie do Rafała Trzaskowskiego. To on miałby przekazać ten projekt Radzie Warszawy.

Polska i cała Europa potrzebują prohibicji. Statystyki są przerażające

Jak informuje WHO, Europejczycy piją najwięcej alkoholu na świecie. Rocznie jedna osoba spożywa aż 9,2 litra czystego spirytusu. Źle też prezentują się statystyki odnośnie uzależnień. Problem z alkoholem deklaruje 5,9 proc. dorosłych Europejczyków. Rocznie wysokoprocentowy alkohol staje się przyczyną śmierci nawet 800 tys. osób.

WHO apeluje do europejskich władz o podjęcie zdecydowanych działań w tej sprawie, w postaci choćby wyższej akcyzy na alkohol i ograniczenia jego reklamowania.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić