Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała nowy raport dotyczący jakości powietrza, bazujący na danych pozyskanych w latach 2022-2023. Bazuje on głównie na ilości bardzo małych cząsteczek zanieczyszczeń przenoszonych w powietrzu.
Czytaj także: Nie wiesz, jakie masz powietrze? Spójrz na porosty!
Jak wynika z zaprezentowanych danych, na przestrzeni ostatnich 20 lat poziomy małych cząsteczek zawieszonych w powietrzu regularnie spadają. Nadal jednak mają one spory wpływ na zdrowie Europejczyków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Powietrze w Europie lepsze, ale to polskie miasto jest na szarym końcu
Według szacunków EEA, w 2021 r. z powodu wspomnianego zanieczyszczenia powietrza na Starym Kontynencie zmarło ok. 253 tysięcy osób. Co więcej, zaledwie 13 z przebadanych 375 miast spełniało wymagania WHO dotyczące normy cząsteczek zawieszonych w powietrzu.
Jak wynika z raportu, najczystsze powietrze w Europie ma szwedzkie miasto Uppsala. Wśród 10 najczystszych miast znajduje się aż pięć ulokowanych w Skandynawii. Oprócz tego mowa o portugalskich: Faro i Funchal, stolicy Islandii - Rejkiawiku oraz dwóch miastach w Estonii - Tallinie oraz Narvie.
W raporcie agencji EEA wymieniono także jedno z polskich miast. Niestety, pojawiło się ono w negatywnym kontekście. Nowy Sącz znalazł się bowiem w trójce lokalizacji z najgorszą jakością powietrza, jeśli chodzi o cząstki zawieszone w powietrzu. Oprócz jednego z największych miast województwa małopolskiego, twórcy raportu "wyróżnili" także dwa inne miasta - chorwacki Slavonski Brod, a także włoską Cremonę.