"Prowadzimy teraz rozmowy z krajami, które będą nam przekazywać swoje nadwyżki. Mamy kontakty w Polsce" - cytuje RMF - MF Zełeńskiego. Prezydent Ukrainy miał wydać takie oświadczenie na forum poświęconym walce z wirusem pustoszącym od roku Europę i świat.
Zwróciliśmy się do resortu zdrowia z zapytaniem o możliwość przekazania Ukrainie szczepionek. Resort potwierdził, że rozmowy na ten temat miały miejsce.
Polska złożyła Ukrainie propozycję udziału we wspólnym mechanizmie zakupu szczepionek za pośrednictwem Komisji Europejskiej. Oferta ta dotyczy szczepionek produkowanych przez firmę Astra-Zeneca, tzw. szczepionki "oksfordzkiej" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Resort podkreśla, że nie ma mowy o "przekazaniu", a Ukraina może skorzystać z pośrednictwa Polski przy zakupie szczepionek z Unii Europejskiej.
Podkreślić należy, że szczepionki te nie będą pochodzić z puli przeznaczonej dla obywateli RP w ramach Narodowego Programu Szczepień, lecz stanowią dodatkową pulę, która od początku zaplanowana została ponad potrzeby oszacowane dla Polski - dodaje ministerstwo w odpowiedzi na nasze pytania.
Dworczyk: nie ma konkretów
O komentarz poprosiliśmy też szefa Kancelarii Premiera i pełnomocnika ds. narodowego programu szczepień, Michała Dworczyka.
Zamówiliśmy 100 mln dawek szczepionki. Po zaszczepieniu wszystkich chętnych Polaków będziemy prowadzić rozmowy o jakiejś formie przekazania lub odsprzedaży szczepionek partnerom zewnętrznym, z którymi rozmawiamy ale żadne konkretne decyzje jeszcze w tej sprawie nie zapadły - mówi o2.pl minister.
Dodaje, że wśród partnerów zewnętrznych faktycznie jest Ukraina, jednak są na liście także kraje bałkańskie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.