Jeże budzą się do życia! Jak informuje profil na Facebooku "Pomóżmy Jeżom", te małe ssaki powoli wstają z zimowych kryjówek. To może oznaczać tylko jedno! Ciepła wiosna jest coraz bliżej.
Po długich miesiącach zimy wszyscy liczą na odrobinę ciepła, a już na pewno na słoneczne niebo. W wielu regionach kraju pogoda zaczyna rozpieszczać, co wyczuwają również zwierzęta takie jak jeże.
Wiosna. Wiosna tuż, tuż, czyli uwaga... jeż! Kolczusie pomalutku wybudzają się z hibernacji - brzmi ostrzeżenie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt "Azyl dla Jeży".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uwaga na jeże! Łatwo im zaszkodzić
Jak informują specjaliści, jeże, które powoli wybudzają się ze snu "ciągle jeszcze mogą korzystać z gniazd hibernacyjnych, ale też budują gniazda dzienne". Oznacza to, że podczas prac w ogrodzie powinniśmy bardzo uważać, by im nie zaszkodzić.
Często takie (nawet solidne) budowle są dla nas niewidoczne, ukryte wśród suchych traw, pod stertą gałęzi, pod paletami, bardzo często w bluszczu i płożakach - ostrzega ośrodek.
Okazuje się, że czas wiosennych porządków to niebezpieczny okres dla zwierząt, które mieszkają w ogrodach, sadach, a nawet parkach. Łatwo temu zapobiec sprawdzając najpierw zakamarki, które zamierzamy przeczesać grabiami czy podkaszarkami.
Zanim ruszymy z grabiami, widłami, podkaszarkami, piłami sprawdźmy, proszę, czy teren przeznaczony do uporządkowania nie jest przypadkiem zamieszkały.
Na udostępnionych przez stronę "Pomóżmy Jeżom" zdjęciach trudno dostrzec gniazdo małych "kolczusiów". Poniżej można zobaczyć kilka przykładów jeżowych kryjówek. Podczas wiosennych prac warto mieć zatem oczy szeroko otwarte.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.