Wystarczy, że kupisz obowiązkowe ubezpieczenie, a dodatkowo otrzymasz możliwość skorzystania z pomocy, kiedy Twoje auto odmówi posłuszeństwa. A jak wiadomo, samochody lubią się psuć w najbardziej nieoczekiwanych momentach – wtedy pomoc drogowa może być na wagę złota! Kalkulator OC pozwoli ci znaleźć polisę, gdzie laweta w takiej sytuacji przyjedzie po Ciebie za darmo.
W życiu każdego kierowcy nadchodzi taki moment, kiedy samochód zaczyna się buntować – a czasem całkowicie odmawia posłuszeństwa. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewamy – na przykład podczas powrotu z pracy, kiedy jedziemy na lotnisko lub wyjeżdżamy na urlop. Jedno jest pewne – każdy właściciel auta od czasu do czasu musi zmagać się z mniej lub bardziej poważną awarią. A kiedy samochód zepsuje się w trasie lub daleko od domu (lub od warsztatu), z reguły wyjście jest tylko jedno – holowanie.
Holowanie samochodu nie należy ani do przyjemnych, ani do tanich. Kiedy auto nie chce odpalić, trzeba wezwać pomoc drogową, a następnie poczekać, aż ta nadjedzie. W dużych miastach w godzinach szczytu na lawetę trzeba czasem zaczekać nawet dwie godziny, co z pewnością nie jest komfortowe – szczególnie, jeśli auto zepsuje się w miejscu, w którym może utrudniać ruch.
Właśnie dlatego dostęp do pomocy drogowej jest tak ważny – zarówno dla właścicieli nowych aut, gdzie pierwsza usterka jeszcze przed nimi, jak i tych starszych, które lubią zepsuć się nieco częściej. Nie warto liczyć na to, że auto się nie zepsuje lub że sąsiad lub kolega z pracy ewentualnie pomoże w jego odholowaniu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest posiadanie pakietu Assistance lub możliwości skorzystania z bezpłatnego holowania w ramach nawet najtańszego OC – bo nigdy nie wiadomo, kiedy auto postanowi zrobić nam niemiłą niespodziankę. Dzięki temu, kiedy samochód nie będzie chciał odpalić, wystarczy zadzwonić pod odpowiedni numer telefonu i zamówić lawetę lub pomoc drogową.
Czy ubezpieczyciel zwróci koszty holowania?
Kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku, wielu kierowców w pierwszej chwili nie zastanawia się nad konsekwencjami. Z czasem jednak w głowie pojawia się pytanie, czy koszty holowania zostaną pokryte z OC sprawcy? Kwestia ta jest nieco problematyczna, ponieważ ubezpieczyciel może podważyć wybór konkretnej firmy, która odholowała auta.
Jeśli okaże się, że kierowca miał możliwość skorzystania z usług tańszej firmy, firma ubezpieczeniowa ma prawo do pokrycia tylko części kosztów, czyli kwoty wyliczonej na podstawie średniej ceny usługi holowania na lokalnym rynku. Jeśli kierowca zdecyduje się na skorzystanie z usług droższej firmy, będzie to jego strata – choć oczywiście może argumentować swój wybór szokiem powypadkowym.
Niemniej jednak przed skorzystaniem z usługi holowania warto w pierwszej kolejności skontaktować się z ubezpieczycielem. Po przyjęciu zgłoszenia odpowiednia osoba poinformuje kierowcę, jak powinien dalej postępować i z usług której firmy może skorzystać. To najbezpieczniejsza opcja, jeśli chcemy ubiegać się o zwrot kosztów holowania z ubezpieczenia OC sprawcy.
Oczywiście mowa tutaj tylko o tych sytuacjach, kiedy kierowca został poszkodowany w wypadku, jego auto zostało uszkodzone i uzyska odszkodowanie z OC sprawcy. Jeśli natomiast auto będzie miało awarię lub do jego uszkodzenia dojdzie z winy kierowcy, będzie on musiał samodzielnie pokryć koszty holowania.
Ile może kosztować holowanie samochodu?
Dzięki pomocy drogowej gratis można sporo zaoszczędzić. Wiedzą o tym osoby, które kiedykolwiek stanęły przed koniecznością wezwania lawety i zapłacenia za holowanie do najbliższego lub do zaufanego warsztatu. Ile kosztuje holowanie samochodu? Ceny są mocno zróżnicowane. Cena holowania zależy między innymi od:
- długości trasy do przejechania, czyli odcinka pomiędzy miejscem, w którym auto się zepsuło a warsztatem, do którego ma zostać dostarczone,
- miejsca, w którym doszło do awarii pojazdu – jeśli będzie to autostrada lub droga szybkiego ruchu, cena może wzrosnąć. Podobnie może ona być wyższa, jeśli auto zepsuło się gdzieś na peryferiach,
- sposobu holowania – auta najczęściej holowane są na lawecie,
- miejscowości – mieszkańcy dużych miast mogą zapłacić więcej niż osoby w małych miejscowościach,
- rodzaju pojazdu oraz jego wagi.
Wycena holowania jest więc kwestią bardzo indywidualną. Oznacza to, że jest ona ustalana w każdej sytuacji, w zależności od tego, gdzie doszło do awarii czy jaki pojazd ma wjechać na lawetę.
Ceny holowania wahają się od 100 do 300 zł na terenie miasta. Cena będzie rosła wraz z kolejnymi kilometrami, gdzie stawka za kolejny kilometr może wynosić od 1 do nawet 3 zł. Dodatkowo w wielu firmach trzeba zapłacić więcej za holowanie nocą (+50% lub ustalane indywidualnie), a także za holowanie w niedzielę i święta.
Uwaga: wiele firm do swoich cenników dolicza opłaty, między innymi za wciągnięcie samochodu na lawetę, zdjęcia z lawety i inne. W efekcie rachunek za holowanie może bardzo Cię zaskoczyć! Cena odholowania samochodu może wynieść nawet kilkaset złotych. Sporo, prawda? Szczególnie, że można okazać się, że to drobna usterka, której naprawienie będzie tańsze niż samo holowanie.
Pomoc drogowa gratis? Tak, razem z podstawową polisą OC
Możliwość skorzystania z pomocy drogowej czy z bezpłatnego holowania to dla wielu kierowców bardzo kusząca perspektywa. A jeśli taka usługa ma zostać dołączona gratis do obowiązkowej polisy OC, którą i tak trzeba kupić, to tym bardziej wielu kierowcom zaświecą się oczy na samą myśl o takiej opcji.
Pomoc drogowa gratis razem z podstawową polisą OC to obecnie jedna z najchętniej wybieranych przez kierowców możliwości – i trudno im się dziwić, biorąc pod uwagę wysokie ceny holowania oraz to, że nie znamy dnia ani godziny, kiedy auto postanowi odmówić dalszej współpracy.
Przy zakupie polisy OC w porównywarce ubezpieczeń możesz liczyć na możliwość skorzystania z darmowego holowania w razie stłuczki lub awarii. Niestety, nie każde Assistance zapewnia pomoc w razie awarii, a część z nich zadziała dopiero wtedy, kiedy dojdzie do stłuczki. To niezbyt dobra wiadomość dla właścicieli starych samochodów, które od czasu do czasu lubią się zepsuć. Wystarczy, że kupisz OC online, a zyskasz holowanie gratis.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.