Kilkumiesięczne działania śledczych doprowadziły do posesji w powiecie makowskim, gdzie odkryto działającą linię produkcyjną klofedronu oraz znaczne ilości substancji psychotropowych. Na miejscu znaleziono również kilka tysięcy litrów odczynników chemicznych, sprzęt laboratoryjny, elementy ochrony osobistej i setki pojemników oraz kanistrów.
W laboratorium zatrzymano mężczyznę pełniącego rolę chemika w przestępczym procederze. Po przeprowadzonych oględzinach okazało się, że funkcjonariusze zabezpieczyli tam ponad 800 kg substancji psychotropowych. Działania funkcjonariuszy wspierał specjalny zespół CBŚP.
Tego samego dnia, na terenie powiatu nowodworskiego, zatrzymano kolejną osobę odpowiedzialną za odbiór narkotyków z miejsca produkcji, ich magazynowanie oraz dystrybucję za pośrednictwem firm kurierskich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas przeszukania pomieszczeń u zatrzymanego funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli ponad 150 kg gotowego klofedronu – poinformował rzecznik CBŚP podkom. Krzysztof Wrześniowski, cytowany przez PAP.
Tona narkotyków warta ponad 43 mln zł
Dalsze działania doprowadziły do ujęcia w powiecie wyszkowskim mężczyzny podejrzanego o zorganizowanie nielegalnego laboratorium. Łącznie zabezpieczono blisko tonę narkotyków syntetycznych, w tym klofedron, mefedron i marihuanę, o wartości ponad 43 mln zł. Ponadto skonfiskowano ponad 265 tys. zł pochodzących z przestępczej działalności.
Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz produkcji i wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków. Prokuratura zwróciła się do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec zatrzymanych środka zapobiegawczego. Sąd Rejonowy w Lublinie przychylił się do wniosku prokuratury. Zatrzymani trafili do aresztu tymczasowego.