Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził badania środowiskowe strefy Clarion-Clipperton Zone (CCZ), bogatego w minerały obszaru dna oceanicznego, który rozciąga się na prawie 2 mln km kwadratowych między Hawajami a Meksykiem na Pacyfiku.
To właśnie na tym, niemal dziewiczym obszarze wkrótce mają ruszyć prace głębinowe. Kontrakty zostały przyznane 17 wykonawcom z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Chin, którzy planują w tym miejscu wydobywać minerały, w tym kobalt, mangan i nikiel.
Niezwykłe odkrycie naukowców. Ponad 5 tys. nieznanych gatunków.
Nim jednak prace się rozpoczną, badacze musieli ocenić ryzyko wyginięcia zamieszkujących tam gatunków. Przy okazji badań dokonali pierwszej tak kompleksowej dokumentacji nieznanej wcześniej bioróżnorodności obszaru.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy odkryli ponad 5 tys. nieznanych dotąd gatunków żyjących na dnie morskim. Większość zidentyfikowanych przez nich zwierząt jest nowa dla nauki i prawie wszystkie są unikalne dla tego regionu. Tylko sześć, w tym mięsożerna gąbka i ogórek morski, widziano gdzie indziej.
O swoich obserwacjach uczeni poinformowali na łamach czasopisma "Current Biology". Dr Adrian Glover, biolog głębinowy i główny autor badania, który brał udział w kilku wyprawach do CCZ, powiedział, że jedno z odkrytych zwierząt głębinowych zostało nazwane "gumowatą wiewiórką" ze względu na ogromny ogon i galaretowaty wygląd.
Zaobserwowano też szklane gąbki, wiele stawonogów czy szkarłupni. Biorąc pod uwagę zbliżającą się aprobatę dla wydobycia głębinowego na bogatym biologicznie obszarze, Glover stwierdził, że "konieczna jest współpraca z wykonawcami, by upewnić się, że działalność nie wypłynie negatywnie na świat przyrody".