Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Poniedziałek, 21:00. Po tych słowach w TVP Info zawrzało

50

Senator PiS Bogdan Pęk stwierdził na antenie TVP Info, że człowiek "nie jest zdolny do realnego wpływu na cykliczne przemiany klimatyczne". Jego wypowiedź, stojąca w sprzeczności ze stanem wiedzy naukowej, oburzyła internautów.

Poniedziałek, 21:00. Po tych słowach w TVP Info zawrzało
Bogdan Pęk (TVP Info)

Bogdan Pęk jest politykiem i zootechnikiem. To poseł na Sejm II, III i IV kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego IV kadencji, a także senator VIII kadencji. W 1986 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

W poniedziałek wieczorem wystąpił w programie TVP Info "Minęła dwudziesta". - Człowiek, przy dzisiejszym stanie wiedzy, techniki i technologii, nie jest zdolny do realnego wpływu na cykliczne przemiany klimatyczne - przekonywał Pęk.

Wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się w rozmowie z Polskim Radiem 24. - Cała ta walka z klimatem to pretekst, który ma ogłupić narody świata, którym wmówiono, że jeżeli się tego nie będzie robić, to grozi nam katastrofa - zaznaczał.

Internauci momentalnie zaczęli reagować. "Wyzionę. Jak rozumiem, zootechnik jest osobą wykwalifikowaną i wiarygodną do udzielania odpowiedzi na problemy katastrofy klimatycznej? Jakiś link do badań popierających tę absurdalną tezę?" - zastanawia się jeden z nich.

No patrzcie, niby człowiek nie jest zdolny do wpływu na klimat, a jednak to robi - pisze inny, publikując wymowne wykresy.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Mocna ocena wypowiedzi Bogdana Pęka pojawiła się też na twitterowym profilu "Nasze Lasy". "Forsowany przez Lasy Państwowe polityk - Bogdan Pęk zaprzecza zmianom klimatu wywołanym przez człowieka. Ciemnota i wsteczniactwo promowane na oficjalnych stronach instytucji państwowej odpowiedzialnej za środowisko. LP do pilnej, gruntownej reformy!" - napisano.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Teza Pęka łatwa do obalenia

Choć Bogdan Pęk z przekonaniem mówił o tym, że człowiek "nie jest zdolny do realnego wpływu na cykliczne przemiany klimatyczne", to oficjalne dane mówią zupełnie co innego. W tym miejscu warto przybliżyć choćby miażdżący raport IPCC z sierpnia 2021 roku. Był to pierwszy tak duży przegląd stanu wiedzy o zmianach klimatycznych od 2013 roku.

Zaznaczono w nim, że wpływ człowieka jest "bardzo prawdopodobnie" (90 proc.) głównym motorem globalnego cofania się lodowców od lat 90. i zmniejszania się lodu morskiego w Arktyce. Jest także "praktycznie pewne", że ekstremalne upały stały się częstsze i bardziej intensywne od lat 50. XX wieku, podczas gdy zimne wydarzenia stały się rzadsze i mniej dotkliwe.

Raport Grupy Roboczej 1 IPCC to czerwony alarm dla ludzkości – powiedział Sekretarz Generalny ONZ António Guterres - Jeśli teraz połączymy siły, możemy zapobiec katastrofie klimatycznej. (...) Liczę, że przywódcy rządów i wszystkie zainteresowane strony zapewnią sukces COP26 - dodał.
Autor: MDO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić