Poniedziałek 7 listopada, godzina 7 rano, okolice Czeremchy na Podlasiu. Białoruskie służby prowadzą pod polską granicę kolejną grupę migrantów. Korzystając z panujących o tej porze ciemności, białoruscy funkcjonariusze oraz około 30 osób z krajów rozwijających się przedziera się przez las.
Jeszcze tego samego polska Straż Graniczna opublikowała w mediach społecznościowych nagranie z kamery termowizyjnej ukazujące cały przestępczy proceder. Strażnicy zwracają uwagę, że migranci są wyraźnie prowadzeni przez białoruskie służby.
Wszystko po to, by pomóc im w nielegalnym przekroczeniu granicy naszego państwa, a tym samym zewnętrznej granicy Unii Europejskiej – opisuje Straż Graniczna.
Straż Graniczna pokazała nagranie. Białoruś próbuje nielegalnie przepychać do Polski migrantów
Na czarno-białym filmie dobrze widać sylwetki migrantów podchodzących pod polską granicę. Ten fragment pogranicza chroniony jest przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Czeremsze.
Służby białoruskie prowadziły do granicy polsko-białoruskiej grupę ok. 30 osób w celu przeprowadzenia ich nielegalnie na stronę polską. Widać, iż służby białoruskie nie ustają w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy naszego kraju. W momencie, kiedy zauważyli patrole ochraniające granicę naszego państwa cofnęli się w głąb Białorusi – podkreślono w opisie filmu.
Ogrodzenie na granicy z Białorusią. "Instalowane są już sprzęty elektroniczne"
Straż Graniczna zwraca uwagę, że istotną rolę w ochronie wschodniej granicy Polski oraz Unii Europejskiej pełni ogrodzenie zbudowane po pierwszej próbie wywołania kryzysu migracyjnego w Polsce przez służby Aleksandra Łukaszenki latem 2021 roku. Stalowa zapora mierzy w sumie 5,5 metra wysokości. Wykonano ją z paneli stalowych o wysokości 4,5 metra. Zwieńczone są one zwojem z drutu kolczastego, zwanym concertiną.
Instalowane są już elektroniczne metody zarządzania granicą, takie jak czujniki ruchu wzdłuż całej granicy i kamery – zapewnia Straż Graniczna we wpisie w mediach społecznościowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.