Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Porażający widok. Turyści uciekali z Yellowstone

2

Turyści odwiedzający Yellowstone zostali zmuszeni do natychmiastowego odwrotu po niespodziewanej eksplozji hydrotermalnej gejzeru. Park jest tymczasowo zamknięty, ponieważ trwa szacowanie strat. W sieci krąży niezwykłe nagranie ukazujące moment erupcji.

Porażający widok. Turyści uciekali z Yellowstone
Trwa szacowanie strat w parku po eksplozji gejzeru (X)

Jak donoszą amerykańskie media, do zdarzenia doszło we wtorek w okolicach strefy termalnej Biscuit Basin. Wybuch spowodował uszkodzenia promenady widokowej. Na szczęście nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Co ciekawe, to miejsce oddalone jest o ok. 3 km od Old Faithful, czyli gejzeru, który wybucha co 44 minuty do dwóch godzin od ponad 20 lat.

Jak podaje "USA Today", Biscuit Basin, a także jego promenady i parkingi są zamknięte ze względów bezpieczeństwa odwiedzających. Obecnie badania w miejscu wybuchu prowadzą geolodzy, którzy ustalą, co dokładnie się stało. Już wiadomo jednak, że eksplozja nie była oznaką zbliżającej się erupcji wulkanu. Trwa szacowanie strat.

Na nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych widać wybuch, który zmusił ludzi do ucieczki, gdyż w jego wyniku unosił się gęsty dym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: Co za obrazki z wakacji! Tak odpoczywa reprezentant Polski
Według ekspertów, do eksplozji hydrotermalnych dochodzi w momencie, gdy gorąca woda w systemie wulkanicznym zamienia się w parę w zamkniętym obszarze. Michael Poland, nadzorujący Yellowstone w wywiadzie dla "USA Today" stwierdził Park Narodowy jest światowym centrum zagrożeń geologicznych, a eksplozje zdarzają się tam nawet kilka razy w roku.

Park Yellowstone. Najstarszy na świecie

Park Narodowy Yellowstone znajduje się na terytorium stanów Wyoming, Montana i Idaho. Jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Słynny z gejzerów, gorących źródeł, wulkanów błotnych, fumaroli i wodospadów.

W 1978 roku Park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO. Ustanowiono w nim rezerwat biosfery. Jest usytuowany na rozległym wulkanicznym płaskowyżu. Żyją tam wilki, rysie kanadyjskie, niedźwiedzie grizzly, bizony amerykańskie, kojoty, wapiti, puny, muflony kanadyjskie, czy baribale.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić