Ile mieszkań mają posłowie? Powstał specjalny raport
Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów przygotował raport zatytułowany "Sytuacja mieszkaniowa posłów na Sejm RP".
Autor publikacji sprawdził zeznania majątkowe polityków. Raport przedstawia, ile posłowie i posłanki mają mieszkań i jaka jest ich powierzchnia.
Przy niektórych nazwiskach wpisano, że poseł/posłanka nie posiada nieruchomości. W oświadczeniach majątkowych nie są jednak wpisywane nieruchomości zapisane na współmałżonków, czy innych członków rodziny. Stan zapisany może być więc rozbieżny ze stanem faktycznym. Warto zwrócić uwagę, ze brak nieruchomości zadeklarowali niemal wszyscy przynależący do jednego z kół poselskich - czytamy w raporcie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz również: Ekspert z Ibizy spojrzał na minister z PiS. Nie wahał się
Punktem odniesienia dla raportu było badanie CBOS "Sytuacja mieszkaniowa Polaków" z 2022 roku. Wykazano wówczas, że przeciętna powierzchnia mieszkania przypadająca w Polsce na osobę to 30,8 m kw.
Aż 68 proc. ankietowanych mieszkało w domach lub mieszkaniach będących własnością ich lub współmałżonka. Przeciętna powierzchnia mieszkania to 92,3 m kw, ale jest zawyżona przez nieruchomości wiejskie.
Poseł i posłanka PO mają najwięcej mieszkań
Jak wynika z raportu, najwięcej mieszkań ma w swoim posiadaniu dwoje posłów z Platformy Obywatelskiej. Robert Kropiwnicki ma ich aż 10, z czego największa nieruchomość ma aż 100 m kw. Tyle samo ma Małgorzata Niemczyk, także posłanka z PO. Wkrótce będzie liderką, bowiem jak wynika z raportu, zawarła ona już dwie umowy na kupno kolejnych mieszkań.
Zobacz koniecznie: Poszedł do radia Rydzyka. Oto co mówił o rodzeniu dzieci
W kategorii największy dom zdecydowanie wygrywa Adam Cyrański, także związany z PO. Jego nieruchomość ma 682,7 m kw. Najwięcej domów (po trzy) ma następująca trójka polityków: Lech Kołakowski (PiS), Andrzej Kryj (PiS) oraz Jagna Marczułajtis-Walczak (PO).
Co ciekawe, aż 52 dwóch z 460 posłów zadeklarowało brak jakiejkolwiek nieruchomości mieszkalnej. Kolejnych 164 posiada więcej niż jedną nieruchomość. Aż 23 posłów i posłanek ma cztery lub więcej mieszkań.
Konkluzje z raportu
Autor raportu podkreśla, że lobby posiadaczy nieruchomości jest bardzo duże w polskim parlamencie i nie odzwierciedla liczebności tej grupy w społeczeństwie.
Warto zauważyć, że grupa ta mogłaby wiele stracić na dalszym regulowaniu prawnym obrotu nieruchomościami, wprowadzeniu regulacji czynszów, czy podatku katastralnego. Żadna z powyższych kwestii nie była przedmiotem poważniejszej debaty w bieżącej kadencji parlamentu - czytamy w konkluzjach raportu. Cały dokument jest dostępny TUTAJ.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.