Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Poseł zwrócił się do księdza przez "pan". Oto reakcja

645

Poseł PO Marcin Józefaciuk, nauczyciel wspierający osoby LGBTQ+ na portalu X zwrócił się do księdza Janusza Chyły, pisząc do niego per "pan". Reakcja duchownego była natychmiastowa.

Poseł zwrócił się do księdza przez "pan". Oto reakcja
Ksiądz odpowiedział posłowi (X)

Proszę księdza, szczęść Boże - to formułki często wykorzystywane w kontakcie z księżmi.

Niechętnie korzystają z nich jednak osoby niewierzące, które często do osób duchownych używają zwyczajowych form grzecznościowych.

Jak na to reagują przedstawiciele Kościoła katolickiego? Dobrze pokazuje to dialog, jaki wywiązał się na portalu X pomiędzy posłem Marcinem Józefaciukiem, a księdzem Januszem Chyłą, proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach oraz autorem książki "Ewangelia na Twitterze".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polski ksiądz o świętach w Ukrainie: została garstka parafian

Poszło o proponowaną ustawę o legalizacji związków partnerskich, przeciwko której zdecydowanie opowiedział się ksiądz. O powód takiej postawy zapytał go poseł.

Dlaczego? Jakie zapisy proponowanego projektu nie podobają się Panu? Jakie przepisy projektu są sprzeczne z wyznawaną i głoszoną przez Pana religią? Proszę podać zapisy w ustawie i w pismach Kościoła - dopytywał księdza.

Ten odpowiedział mu ostro, przekierowując rozmowę na zupełnie inny tor. Zwrócił przy tym uwagę na jedno:

Trudno merytorycznie rozmawiać z kimś, komu brakuje elementarnej kultury. Zwroty: ksiądz, pastor, rabin, imam, używane są nie z uwagi na wyznawaną wiarę, lecz kulturę. Uważam, że nigdy Pan Poseł nie powinien być w miejscu, w którym jest, ale mimo to używam tytułu "poseł" - odpisał ksiądz Chyła.

- Próbuję edukować - dodawał w komentarzach.

Podobne dylematy wracają w polskiej debacie publicznej nie pierwszy raz. Pisaliśmy o tym latem, gdy jeden z czytelników zastanawiał się - jako ateista, jak ma witać księży i zakonnice spotykane na górskich szlakach.

Wówczas dylemat ten tak komentował w rozmowie z O2.pl inny ksiądz, Rafał Główczyński, znany jako "Ksiądz z osiedla". W wielu krajach mówi się do osób duchownych po prostu 'dzień dobry' - zauważył.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić