Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Posłanka PiS "Nie wykonamy decyzji TSUE". Co z kopalnią Turów?

23

Polska znajduje się w sporze o kopalnię węgla brunatnego Turów. Okazuje się, że nasz kraj nadal ma możliwość zabiegania o zmianę decyzji TSUE. Ujawniono już szczegóły tej sprawy. Jednocześnie europosłanka PiS Anna Zalewska zapowiedziała, że decyzja TSUE nie zostanie wykonana.

Posłanka PiS "Nie wykonamy decyzji TSUE". Co z kopalnią Turów?
Kopalnia węgla Turów (Wikimedia Commons, Anna Uciechowska)

Decyzja wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kopalni węgla brunatnego Turów zostanie zmieniona? Pojawiła się taka możliwość. Korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon ustaliła, że szansą dla Polski jest art. 163 regulaminu TSUE. Mówi on o tym, że "na wniosek strony postanowienie może zostać w każdej chwili zmienione lub uchylone ze względu na zmianę okoliczności”.

Czym może być wspomniana "zmiana okoliczności"? RMF FM wymienia takie warianty jak ustępstwo Polski, porozumienie z Czechami i dostarczenie nowych dowodów i argumentów.

Mimo że od postanowienia wiceprezes TSUE nie można się odwołać i ma być wykonane "natychmiast", to prawnicy mogą się oprzeć na regulaminie TSUE, a konkretnie na art. 163. Daje to nadzieje, że dialog z Czechami ma jakieś znaczenie - tłumaczy rozmówca RMF FM, którego nazwiska nie podano.

Polska pod ścianą ws. kopalni Turów

W piątek TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Wszystko za sprawą sporu ze stroną czeską nt. przedłużenia wydobycia węgla w tej kopalni do 2044 roku.

Czesi twierdzą, że wydobycie ma negatywny wpływ na środowisko i zmniejsza dostępność wód gruntowych po stronie czeskiej. Właśnie dlatego południowi sąsiedzi Polski zaskarżyli nasz kraj do TSUE.

Kopalnia nie będzie działać do czasu ostatecznego wyroku. Na wycofanie skargi przez Czechy raczej nie ma co liczyć - to dlatego, że zbliżają się tam wybory.

Turów. Zdecydowana reakcja europosłanki PiS

Zamknięcie kopalni i elektrowni Turów właściwie pozbawi życia cały region. Nie ma zgody i nie będzie wykonania decyzji TSUE - podkreśliła w poniedziałek europosłanka PiS Anna Zalewska, cytowana przez money.pl.

Zalewska zwracała również uwagę na to, że unijne przepisy nie przewidują zastosowania takiego środka zapobiegawczego jak tymczasowe zamknięcie kopalni.

Nie zamyka się kopalni na chwilę, to jest proces absolutnie nieodwracalny. Po prostu zamykamy kopalnię, zamykamy elektrownię i właściwie pozbawiamy życia cały region - grzmiała na konferencji prasowej.

Turów. Jarosław Gowin nie gryzie się w język

W poniedziałek do decyzji TSUE ws. kopalni w Turowie odniósł się również wicepremier Jarosław Gowin.

Uważam tę decyzję pani sędzi za skandalicznie niewspółmierną. To jest decyzja, której realizacja oznaczałaby utratę pracy przez dziesiątki tysięcy osób i poważne perturbacje energetyczne w Polsce - mówił.
Autor: MDO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić