Debata na temat in vitro odbyła się w Sejmie w nocy z czwartku na piątek 16 czerwca. Przyczynkiem do dyskusji polityków było złożenie obywatelskiego projektu dotyczącego tej kwestii, zawierającego propozycję nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
In vitro. Elżbieta Płonka z PiS ostro krytykuje procedurę
Zgodnie z treścią projektu nowelizacji ustawy minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności. W tym – in vitro. Inicjatywę wsparło wiele osób publicznych, w tym m.in. Małgorzata Rozenek-Majdan, która właśnie dzięki tej procedurze doczekała się trojga dzieci.
Nowelizacji ustawy sprzeciwia się m.in. Elżbieta Płonka. Posłanka PiS wygłosiła przemówienie, podkreślając, że jej zdaniem procedura nie może być uznawana za zabieg medyczny, szczególnie że nie leczy niepłodności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: Zawrzało na posiedzeniu klubu PiS. Jarosław Kaczyński nie wytrzymał
W ramach metody in vitro dochodzi do tworzenia większej liczby zarodków zapasowych, by następnie dokonać eugenicznej selekcji tych poczętych dzieci, którym będzie dane się narodzić. Aby jedno dziecko mogło przyjść na świat, inne muszą zostać zniszczone, nie powiem zabite – przekonywała Elżbieta Płonka z mównicy sejmowej.
Przeczytaj także: PiS zablokuje dostęp do porno? Jest projekt ustawy
To nie był koniec argumentacji Elżbiety Płonki. Posłanka twierdzi, że w ponad 70 proc. klinik in vitro w Stanach Zjednoczonych rodzice mogą wybrać m.in. kolor oczu dziecka, co przekłada się na więcej zniszczonych zarodków. Nie podała wiarygodnego źródła tych kontrowersyjnych informacji.
Proszę poczytać portale klinik in vitro. Nie kłamię, czytałam portale. Mamy do czynienia z przejmowaniem przez przemysł in vitro postaci enklawy współczesnej eugeniki — podsumowała Elżbieta Płonka.
Warto podkreślić, że współczesna medycyna nie daje możliwości "zaprojektowania" człowieka ani nawet przewidzenia ze 100-procentową pewnością takich cech jak kolor oczu.
Jak podaje Encyklopedia PWN: celem eugeniki jest ustalanie i utrwalanie warunków pozwalających na rozwój dodatnich cech dziedzicznych i ograniczenie ujemnych (zwłaszcza chorób dziedzicznych). (...) Zasady eugeniki zostały wypaczone przez nazizm, który dopuścił się m.in. zbrodni uśmiercania chorych psychicznie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.