Posłowie i posłanki zajmowali się od czwartku czterema projektami dotyczącymi aborcji. Po debacie, przyszedł czas na głosowanie.
W Sejmie znalazły się cztery projekty ustaw dotyczące aborcji. Projekt Lewicy zakłada legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży. Taka propozycja znajduje się również w projekcie Koalicji Obywatelskiej. Drugi projekt Lewicy dotyczy dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji oraz zmian w klauzuli sumienia. Z kolei projekt Trzeciej Drogi zakłada powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aborcją zajmie się komisja
Posłowie zdecydowali o przekazaniu do dalszych prac wszystkich czterech projektów dotyczących aborcji. Zdecydowali tym samym o odrzuceniu wniosków posłów PiS i Konfederacji, którzy domagali się odsunięcia projektów w pierwszym czytaniu.
Posłowie zdecydowali - projekty nie zostaną odrzucone w pierwszym czytaniu. Wszystkie cztery zostaną skierowane do komisji nadzwyczajnej.
Nadzwyczajna komisja będzie liczyła 27 członków. Zgodnie z zasadą wyznaczania parytetów Prawo i Sprawiedliwość będzie miało 11 członków komisji, Koalicja Obywatelska 9, Polska 2050 - 2, Polskie Stronnictwo Ludowe - 2, Lewica - 2, a Konfederacja tylko 1.
Prawo i Sprawiedliwość będą reprezentowały same kobiety. Są nimi posłanki: Marlena Maląg, Katarzyna Sójka, Joanna Borowiak, Dominika Chorosińska, Agnieszka Górska, Maria Kurowską, Anna Kwiecień, Anna Milczanowska, Olga Semeniuk-Patkowska, Józefa Szczurek-Żelazko i Agata Wojtyszek.
Z ramienia Komisji Obywatelskiej w komisji zasiądą: Monika Rosa, Katarzyna Piekarska, Anna Sobolak, Jolanta Niezgodzka, Alicja Łepkowska-Gołaś, Sylwia Bielawska, Dorota Łoboda, Maciej Wróbel i Paweł Bliźniuk.
Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentować będą posłanki: Urszula Pasławska i Urszula Nowogórska, a Polskę 2050 - Żaneta Cwalina-Śliwowska oraz Ewa Szymanowska. Z Lewicy w komisji zobaczymy: Annę Marię Żukowską i Marcelinę Zawiszę, a z Konfederacji - Karinę Bosak.
Jak głosowali posłowie?
Projekt Lewicy dotyczący depenalizacji aborcji: za odrzuceniem było 204 posłów, przeciw odrzuceniu 223, wstrzymało się 15.
Projekt Lewicy dotyczący liberalizacji prawa i możliwości przerywania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania: za odrzuceniem było 206 posłów, przeciw 222, wstrzymało się 16.
Projekt Koalicji Obywatelskiej dotyczący świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12. tygodni jej trwania: za odrzuceniem było 206, przeciw 222, wstrzymało się 16.
Projekt Trzeciej Drogi dotyczący odwrócenia wyroku TK ws. aborcji z 2020 roku: za odrzuceniem głosowało 171 posłów, przeciw 244, wstrzymało się 23.
Obowiązujące od 1993 roku. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku. Wcześniej ustawa zezwalała na dokonanie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną. Przepis utracił moc wraz z publikacją orzeczenia w styczniu 2021 roku.