Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Postępujesz tak z deszczówką? Ogromny błąd. Możliwa dotkliwa kara

5

Ulewne deszcze sprawiają, że właściciele nieruchomości niekiedy zupełnie prowizorycznie zabezpieczają domy czy działki przed nadmiarem wody. Niektórzy jednak zapominają o tym, czego nie można robić z wodą opadową. Tym samym narażają się na gigantyczne mandaty.

Postępujesz tak z deszczówką? Ogromny błąd. Możliwa dotkliwa kara
Czego nie wolno robić z deszczówką? (Getty Images, Catherine Falls Commercial)

W ostatnich latach w Prawie wodnym wprowadzona została istotna zmiana. Uznano, że wody opadowe i roztopowe nie są ściekami. Tym samym stało się jasne, że deszczówki nie wolno odprowadzać do kanalizacji ściekowej.

Nie brakuje gmin, które przestrzegają mieszkańców przed samodzielnym budowaniem nawet prowizorycznych instalacji, które odprowadzałyby wody opadowe do kanalizacji sanitarnej. Za takie działania grozi kara do 10 tys. zł.

Na szczęście budowa niektórych systemów kanalizacyjnych uniemożliwia takie "wpięcie", ale - jak nietrudno się domyślić - nie tylko kierowanie deszczówki do kanalizacji ściekowej bywa powodem nieporozumień grożących karą - podkreśla serwis biznes.interia.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zalana S8 i "gejzer" na Trasie Łazienkowskiej. Nagrania z Warszawy

Czasem właściciele posesji starają się przekierowywać nadmiar wody na... sąsiednie działki. To również wielki błąd. Prawo budowlane nakłada na właścicieli działek obowiązek odprowadzania wody w ten sposób, by nie naruszało to stosunków wodnych na sąsiednich działkach.

Jak chronić się przed ulewami? Oto możliwe rozwiązania

Interia podpowiada, że ci, którzy chcieliby zabezpieczyć się przed skutkami ulew, mogą zatroszczyć się o podłączenie systemu rynnowego do kanalizacji deszczowej (zwykle odrębnej od sanitarnej) lub tzw. ogólnospławnej (jeżeli taka została utworzona na danym obszarze).

Warto jednak mieć na uwadze, że takie działania nie mogą być "samowolką". Wspomniany system odprowadzania wody reguluje prawo budowlane. Najlepiej więc gdyby powstał na etapie budowy domu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić