Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków zwrócił uwagę, że tym samym odkryto nowe, nieznane dotąd stanowisko archeologiczne, cenne zarówno pod względem naukowym, jak i konserwatorskim.
Na początek zajmijmy się denarami rzymskimi i ich podróbkami, odkrytymi podczas poszukiwań: srebrny denar Antoniusa Piusa — wybity w latach 138-161 (3 sztuki); srebrny denar Faustyny Młodszej (córki Antoniusa Piusa) — wybity w 141 r.; srebrny denar Marka Aureliusza — wybity w 174 r.; srebrny denar rzymski Antoniusa Piusa (moneta triumfalna) wybijana w Rzymie w latach 146-152, część monety celowo odcięta prawdopodobnie podczas wymiany handlowej; fragment srebrnego denara Herenii Etruskiej, żony Trajana Decjusza, wybijany w latach 249-251. Zachowane ok. 1/4 monety, odcięte celowo od całości zapewne w trakcie transakcji handlowej. Jest to dość rzadka moneta ze względu na jej podwójną wielkość w stosunku do typowego denara — wymienia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, cytowany przez geekweek.interia.pl.
Co ciekawe, oprócz całego stosu oryginalnych monet, pojawiły się też ich falsyfikaty, wykonane przez Gotów z kultury wielbarskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oprócz monet znaleziono także m.in. fibule (ozdobne spinki, służące do spinania szat - przyp.red.), noże i różnorodne narzędzia.
Czytaj także: Ważne odkrycie w Mamerkach. Niemcy je starannie schowali
Nowe stanowisko archeologiczne z woj. lubelskiego. Dokąd trafią znalezione przedmioty?
Odkryte przez "Grupę Eksploratorów" stanowisko archeologiczne zdaniem konserwatora ma bardzo duże znaczenie i niewykluczone, że w przyszłości będą to prowadzone jeszcze inne badania, jak chociażby wykopaliska.
Na miejscu odnaleziono też drobne narzędzia krzemienne czy ułamki naczyń z okresu rzymskiego a także ceramika z okresu wczesnego średniowiecza. Wszystkie odkryte w tym miejscu zabytki trafią do Muzeum w Biłgoraju.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.