Naukowcy z Francis Crick Institute przedstawili sposób modyfikacji genów zwierząt, który w 100 procentach gwarantuje, że na świat przyjdą tylko młode wybranej płci. Nowoczesna metoda edycji genów CRISPR została opisana w numerze czasopisma "Nature Communications"
Potomstwo tylko wybranej płci
Wykonane dotąd testy wykazały, że technologia jest w 100 procentach skuteczna. Autorzy badań uważają, że można ją zastosować do znacznej poprawy życia zwierząt wykorzystywanych w testach laboratoryjnych i rolnictwie.
Szacuje się, że co roku zabija się do 6 miliardów samców piskląt, ponieważ nie znoszą jaj, a ich mięso nie jest wystarczające dobre. Podobna rzecz ma miejsce w przemyśle mleczarskim, gdzie ginie setki tysięcy cieląt płci męskiej, często w pierwszym tygodniu ich życia. Dzięki opracowanej metodzie naukowcy mogą sprawić, że na świat będą przychodzić tylko "wymagana" w danej dziedzinie płeć.
W ciągu minionych 5 lat na świecie opublikowano około 25 tysięcy artykułów bazujących na badaniach prowadzonych tylko na jednej płci myszy. Jeśli udałoby się zapobiec urodzeniu zwierząt niepotrzebnej płci, nie trzeba byłoby setek tysięcy z nich zabijać - mówi współautor badań James Turner.
Charlotte Douglas wraz ze swoim zespołem naukowców opracowała system, dzięki któremu niepotrzebna płeć w ogóle nie przychodzi na świat. Metoda CRISPR umożliwia wycięcie nieprawidłowego fragmentu DNA z konkretnego genu i wprowadzenie w to miejsce pożądanej sekwencji. Wybrano gen odpowiadający za podział komórek co oznacza, że w zależności czy "wklejono by" chromosom X lub Y można zablokować rozwój embrionu niechcianej płci na bardzo wczesnym etapie.
Naukowcy odkryli, że modyfikacja genów nie wpływa na zdrowie młodych czy też wielkość miotu. Nowa metoda może być także używana do ratowania ginących gatunków, jeśli brakuje jednej z płci.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.