Pod koniec sierpnia Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej w Warszawie poinformowała w mediach społecznościowych, że do Polski przyleciał specjalny samolot ewakuacji medycznej po obywatela tego kraju. Saudyjski turysta chciał kontynuować leczenie w Arabii. Jak ustaliliśmy, mężczyzna przebywał w naszym kraju na wakacjach.
Pacjent przyjechał do Polski w celach turystycznych, towarzyszyła mu rodzina. Podczas wakacji uległ wypadkowi - informuje Ambasada KAS w Polsce. - Każdy obywatel Arabii Saudyjskiej, który podróżuje do innego kraju, postępuje zgodnie ze standardową procedurą w przypadku nagłego wypadku lub kłopotów. Zwracają się do ambasady z prośbą o pomoc, a my im pomagamy, ponieważ taka jest nasza misja - podkreślają przedstawiciele ambasady.
Nie ujawniają jednak, w jakich okolicznościach doszło do wypadku, ani jaki jest obecnie stan poszkodowanego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po turystę z Arabii przyleciał specjalny samolot
Król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz wydał specjalne instrukcje ambasadom tego kraju na całym świecie, dotyczące tego, w jaki sposób mają postępować w podobnych sytuacjach. Priorytetem ma być pomoc w nagłych wypadkach - takich jak ten.
Pacjent otrzymał wspaniałą opiekę i uwagę ze strony polskiego szpitala, do którego został przyjęty. Poprosił jednak o kontynuowanie leczenia w Arabii Saudyjskiej. W takich sytuacjach nasze władze żądają pełnego raportu medycznego i muszą upewnić się, że w momencie przybycia pacjenta do Arabii Saudyjskiej, natychmiast otrzyma on niezbędną pomoc medyczną. Zorganizowanie tego zajmuje kilka dni. Obywatele Arabii Saudyjskiej mogą być pewni, że dokądkolwiek się udadzą, Ambasada im pomoże - przekazała nam Ambasada KAS.
Kiedy obywatel Arabii Saudyjskiej kontaktuje się i prosi o transport medyczny, ambasada wysyła do władz wszystkie raporty medyczne i informacje. Dokumenty podlegają analizie ze strony urzędników i zespołu medycznego. Następnie odbywa się cała procedura, której najważniejszą częścią jest lot do ojczyzny.
Na pokładzie samolotu znajdują się lekarze i pielęgniarki, a także pełne wyposażenie medyczne. Królestwo posiada flotę samolotów wyposażonych w sprzęt medyczny, które są wysyłane w zależności od stanu każdego pacjenta za granicą, który musi zostać przetransportowany do królestwa w celu zakończenia leczenia - informują przedstawiciele ambasady.
Czytaj również: Tak Arabowie podsumowali Polskę. Wystarczyły 43 sekundy
Arabowie pokochali Polskę
Turyści z Arabii Saudyjskiej coraz chętniej wybierają Polskę jako cel turystyczny. W lipcu Wirtualna Polska poinformowała, że w 2023 roku ponad 10 tysięcy osób z tego kraju przyleciało nad Wisłę.
Z kolei turystów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich było ponad 42 tysiące. Rahma Abdelaal, kierowniczka biura podróży Al Qaed w Adżmanie mówiła wówczas, że powodem, dla którego turyści z krajów arabskich wybierają Polskę, są przede wszystkim warunki pogodowe. Podziwiają również urzekające krajobrazy, korzystają ze świeżego, rześkiego powietrza. Tym, co ich przyciąga, są również atrakcyjne ceny. Doceniają bazę noclegową - preferują pobyt w domku aniżeli w hotelu ze względu na większą prywatność. Tych pierwszych na wynajem krótkoterminowy jest w Polsce bardzo wiele. Najbardziej popularne wśród arabskich turystów są Kraków i Podhale, co wynika z bezpośrednich połączeń lotniczych ze stolicą Małopolski.
Rafał Strzelec, dziennikarz o2.pl