Karol Wojtyła, znany jako Jan Paweł II, przez prawie 27 lat pontyfikatu był symbolem pokoju i wolności. Jego życie było poświęcone Kościołowi i ludziom, co podkreślał Arturo Mari, osobisty fotograf papieża. - Człowiek, który zawsze był za pokojem na świecie, który całym swoim życiem walczył za naszą wolność, za naszą wiarę, za naszą godność - mówił Mari o papieżu.
Jan Paweł II przeszedł do historii jako papież, który pielgrzymował zdecydowanie najwięcej. Odbył 104 pielgrzymki międzynarodowe, odwiedzając 129 krajów na wszystkich kontynentach. Nie odwiedził jedynie Antarktydy i Rosji. Był w krajach muzułmańskich, buddyjskich czy protestanckich.
Papież Polak pozostawił po sobie wiele inspirujących cytatów, które do dziś są źródłem refleksji. Wśród nich znajdują się słowa z inauguracji pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!" oraz wezwanie z homilii na Placu Zwycięstwa w Warszawie: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". Jego przesłanie o wartości demokracji i miłości do Polski nadal inspiruje wielu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jan Paweł II był nie tylko duchowym przywódcą, ale także orędownikiem wartości, które są aktualne do dziś. Jego słowa, takie jak "Człowieka trzeba mierzyć miarą serca" czy "Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w totalitaryzm", pozostają ważnym przesłaniem dla współczesnego świata. Do młodzieży mówił: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali".
Ostatnie słowa Jana Pawła II. Wypowiedział je na łożu śmierci
Pozwólcie mi iść do domu Ojca - tak brzmiało jego ostatnie zdanie, które wypowiedział 2 kwietnia 2005 roku tuż przed śmiercią. Z relacji świadków wynika, że Jan Paweł II mówił wówczas w języku polskim. Jego głos był bardzo słaby, ponieważ miał problemy z oddychaniem. Miało się to wydarzyć ok. godziny 15:30.
Rzymska gazeta "La Repubblica" donosiła, że Ojciec święty zdążył wypowiedzieć "Amen". Mimo trudności uniósł rękę w geście błogosławieństwa w kierunku okna z widokiem na plac św. Piotra, gdzie modliły się tysiące osób, po czym zmarł. Lekarz papieża Renato Buzzonetti stwierdził zgon 20 minut po wykonaniu EKG. Jako godzinę śmierci podano 21:37.
Czytaj więcej: Zorganizowali kulig błotny dla dzieci. W sieci zawrzało
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.