Powódź w Czechach. Widok "przypomina sceny z filmów apokaliptycznych"

6

W Czechach we wtorek odwołano stan ekstremalnego zagrożenia, a mieszkańcy zalanych obszarów zaczynają sprzątać i oceniać straty. Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), powodzianie zmagają się z brakiem wody pitnej i prądu, co dodatkowo utrudnia ich codzienne życie. Choć woda na południu kraju jeszcze nie ustępuje, nie powinna już zagrażać lokalnym regionom.

Powódź w Czechach. Widok "przypomina sceny z filmów apokaliptycznych"
Czechy mierzą się z dramatycznymi skutkami powodzi. (Getty Images, 2024 Getty Images)

Poziom wód w rzekach opada, co przynosi ulgę zalanym miejscowością. Woda jednak pozostawia po sobie błoto, padłe zwierzęta, uszkodzone domy i infrastrukturę drogową, czy kolejową. W akcję usuwania skutków powodzi zaangażowani są strażacy, żołnierze oraz ochotnicy. Rząd skierował do tych prac 2 tysiące żołnierzy wyposażonych w niezbędny sprzęt.

Powodzianie mierzą się z brakiem prądu i gazu. Narzekają także na brak łączności telefonicznej. W szczególnie trudnej sytuacji są mieszkańcy Bogumina na granicy z Polską, Ostrawy, Jesionek i Karniowa. Nadal nie wiadomo, kiedy w aglomeracji Ostrawy będzie dostępna ciepła woda. Specjaliści z zalanej elektrociepłowni twierdzą, że tegoroczna powódź była bardziej niszczycielska niż ta z 1997 roku, która uchodziła za najgorszą w regionie.

"Miejsca dotknięte powodzią przypominają sceny z filmów apokaliptycznych. Zniszczenia są ogromne" – napisał premier Petr Fiala na platformie X po zapoznaniu się z sytuacją w Ostrawie. Rząd zdecydował się na współpracę z państwowymi służbami geologicznymi, które oceniają stabilność budynków naruszonych przez powódź, a także sprawdzają stan dróg i mostów. Po takiej weryfikacji eksperci wydali wyrok m.in. na jeden z ważnych mostów w Opawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wjechał na zalaną drogę busem. Gwałtowny nurt porwał pojazd

Sytuacja w wielu miejscach nadal jest trudna

Choć w wielu miejscach koszmar dobiegł końca i wielu mieszkańców odetchnęło z ulgą, nie brakuje miejsc, gdzie wciąż jest niespokojnie. Mieszkańcy południa kraju wciąż z niepokojem obserwują wzrost poziomu wody.

Sytuacja na największym w Czechach stawie rybnym Rożmberk budzi szczególne obawy. Brzegi tego akwenu nie wytrzymały naporu wody, która popłynęła kanałami na niezamieszkane tereny. Mieszkańcy Veseli nad Lużnici nie kryją niepokoju. Obawiają się, że woda zasili rzekę Lużnicę, narażając na zalanie ich miejscowość.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić