Według danych zgromadzonych przez UNESCO 1 na 5 uczniów na całym świecie, czyli 360 milionów, obecnie nie chodzi do szkoły. W niektórych miejscach szkoły są zamknięte od 9 miesięcy, a nawet dłużej.
Przedłużające się zamknięcie szkół w odpowiedzi na pandemię COVID-19 stanowi bezprecedensowe wyzwanie dla edukacji, zdrowia i dobrostanu dzieci na całym świecie. Im dłużej uczeń nie uczęszcza do szkoły, tym większe jest ryzyko porzucenia nauki - podkreśla WHO.
Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła nową listę kontrolną, która ma na celu wspieranie decyzji potrzebnych do bezpiecznego ponownego otwarcia szkół. Lista została opracowana we współpracy z UNESCO, Światowym Programem Żywnościowym, UNICEF i grupą ekspertów.
Szkoły mogą zostać ponownie bezpiecznie otwarte. Decyzje o ponownym otwarciu szkół powinny opierać się na danych i obowiązujących środkach bezpieczeństwa, ale także uwzględniać obawy uczniów, rodziców, opiekunów i nauczycieli. Najlepiej rozwiać te obawy, jeśli zasady ponownego otwarcia są opracowywane wspólnie z nimi - powiedział dr Ruediger Krech, dyrektor WHO ds. promocji zdrowia.
Czytaj także: Szczepionka Pfizera na COVID-19. Przełom w USA
Lista kontrolna zawiera 38 podstawowych działań. WHO podkreśla, że ich wdrożenie zależy od sytuacji epidemicznej w danym kraju. Zaznacza, że władze ogólnokrajowe, lokalne i szkolne powinny na bieżąco analizować sytuację i w przypadku wzrostu zakażeń mieć przygotowany plan awaryjny i być przygotowane na powrót do nauki zdalnej.
Lista koncentruje się na środkach ochronnych, takich jak higiena rąk, dystans fizyczny, używanie maseczek, czyszczenie i wentylacja pomieszczeń oraz przestrzeganie procedur izolacji wszystkich osób z objawami.
Zalecenia obejmują także zmianę grafików szkolnych tak, by lekcje i przerwy nie odbywały się dla wszystkich klas w tym samym czasie. WHO przypomina, że bardzo ważne jest, by dzieci, u których występują objawy, nie przychodziły do szkoły.
Czytaj także: Powrót do szkoły. Podano datę
Koronawirus w Polsce. Kiedy powrót do szkół?
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, iż od 18 stycznia dzieci klas I-III szkoły podstawowej będą mieć lekcje stacjonarne. Na razie nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądać nauka starszych uczniów.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu Piotr Müller o feriach i otwarciu szkół
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.