We wtorek (3 września) rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące utworzenia w pobliżu Poznania pierwszego w kraju tzw. lasu społecznego, na ternie której wycinka drzew ma być ograniczona. Zdaniem leśników taki obszar może zostać wyznaczony już w listopadzie.
Wiesław Krzewina, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, podczas wtorkowej konferencji poinformował, że w konsultacjach wzięły udział 52 osoby - reprezentanci wszystkich stron zainteresowanych powstaniem tzw. lasów społecznych.
Samorządy, leśnicy, eksperci i badacze będą pracować przez najbliższe dwa miesiące, aby zaprojektować w przestrzeni lasy o szczególnych funkcjach dla społeczeństwa - zapowiedział Krzewina.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wyjaśnił, głównym celem stworzenia tzw. lasów społecznych jest to, by udostępnić je społeczeństwu, "zarówno dla zorganizowanego wypoczynku, turystyki, ale też dla zwykłych potrzeb przykładowego Kowalskiego".
Kiedy powstanie pierwszy "las społeczny"?
Krzewina poinformował również, że pierwszy "las społeczny", w pobliżu Poznania, może powstać już w listopadzie tego roku. Potrzebna będzie jednak akceptacja resortu klimatu i środowiska. - Liczę, że za dwa, trzy tygodnie będziemy mogli pokazać pierwsze projekty lokalizacji - wyjaśnił.
Zgodnie z planem, wspomniany obszar ma powstać na terenie nadleśnictw Łopuchówko, Babki oraz Konstantynowo i może objąć "przynajmniej między 10 a 20 proc. powierzchni lasów wokół Poznania".
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk podkreśliła, że rozpoczęte we wtorek konsultacje społeczne są pierwszym tego typu spotkaniem w kraju dotyczącym tzw. lasów społecznych.
To też pierwszy istotny krok w kierunku zmian na lepsze. W ostatnich latach coraz głośniej mówiło się o tzw. betonozie - problemie dotyczącym wielu polskich miast i miasteczek, gdzie beton czy kostka brukowa zastąpiły drzewa i zielone place. Utworzenie tzw. lasów społecznych jest odpowiedzią na zmiany klimatu, ale i zmiany oczekiwań społecznych.
Już kilka miesięcy temu minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że zwróci się do Lasów Państwowych, by we współpracy ze stroną społeczną wyznaczyć w "llasy społeczne" w obrębie 9 aglomeracji. Mowa o: poznańskiej, warszawskiej, łódzkiej, wrocławskiej, katowickiej, krakowskiej, trójmiejskiej, szczecińskiej oraz bydgosko-toruńskiej.