W latach 1975-1998 w Polsce istniało już woj. bielskie (w którego skład wchodziło 18 miast i 59 gmin), jednak, jak wiele innych, uległo ono reformie administracyjnej z 1999 r. Sprawa utworzenia nowego województwa rozpoczęła się w maju bieżącego roku, gdy radca prawny Bartłomiej Tkacz złożył specjalną petycję w tej kwestii.
Autor petycji w rozmowie z TVN24, podkreślił, że reforma administracyjna z 1999 roku się nie należała do udanych.
Znajdujemy się częściowo na terenie województwa śląskiego, a częściowo w województwie małopolskim. Oczywistym jest, że dla Katowic i dla Krakowa problemy i wyzwania Podbeskidzia nie są priorytetowe. Jedyną szansą rozwoju takiego, na jaki nasz region zasługuje, jest przywrócenie samostanowienia - ocenił na antenie stacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Będzie nowe województwo w Polsce? Jest odpowiedź MSWiA
Bartłomiej Tkacz podkreślił w petycji, że Bielsko-Biała rozwija się znacznie szybciej niż miasta o zbliżonej populacji i powierzchni, mające status wojewódzkich.
Tłumaczył również, że "Bielsko-Biała od dnia utraty statusu miasta wojewódzkiego podąża ścieżką rozwoju daleko mniej dynamiczną niż na to zasługują jego mieszkańcy, odwiedzający je turyści, a także dojeżdżający do pracy w nim mieszkańcy okolicznych miejscowości i wszystkie inne osoby, które mają możliwość poznać to piękne miasto".
We wrześniu bieżącego roku bielscy radni przegłosowali uchwałę, związaną z zainicjowaniem działań prowadzących do stworzenia nowego woj. podbeskidzkiego. Do sprawy włączyła się również posłanka Małgorzata Pępek. Skierowała ona interpelację w tej sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jednak odpowiedź MSWiA jest jednoznaczna. Wiceminister Tomasz Szymański poinformował, że obecnie w MSWiA "nie są planowane działania w zakresie nowelizacji ww. ustawy".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.