Jak podaje ukraińska policja na Facebooku, wieczorem 12 grudnia, monitorując wiadomości w internecie, funkcjonariusze natrafili na nagranie z pożaru, na którym autor zaznacza, że "płonie Punkt Niezłomności ". Informacja szybko rozeszła się po ukraińskim polu informacyjnym.
Rosyjscy propagandyści o "pożarze w Kijowie". Prawda była inna
Pracownicy jednostki dyżurnej i wydziału analizy kryminalnej kijowskiej policji dokładnie przeanalizowali i zweryfikowali te informacje. W wyniku kontroli ustalono, że wideo zostało nagrane na terytorium Federacji Rosyjskiej i pisały o nim rosyjskie propagandowe media.
Na zdjęciach widać, że w akcji ratunkowej i gaśniczej brały udział pojazdy, które wykorzystywane są przez rosyjską policję i resort ds. sytuacji nadzwyczajnych tego kraju. Policja ostrzega, że celem rozpowszechniania takich treści jest wzbudzenie niepokoju wśród ludności Ukrainy.
Dlatego kijowska policja zapewnia, że w żadnym z publicznych punktów grzewczych nie doszło do pożaru. Ufaj tylko oficjalnym źródłom informacji! - czytamy na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: To się dzieje na Białorusi. Ukraina ostrzega
Czym są Punkty Niezłomności?
Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał informację o utworzeniu Punktów Niezłomności, które powstały po masowych atakach na infrastrukturę krytyczną w Ukrainie. — Są tam wszystkie podstawowe media: prąd, sieć komórkowa i Internet, ogrzewanie, woda, apteczka. Całkowicie za darmo i przez całą dobę - poinformował.
Zełenski powiedział, że jeśli ponownie dojdzie do masowych rosyjskich nalotów, przygotowano już ponad cztery tysiące takich punktów i będą działać w budynkach administracyjnych, a także w szkołach i stacjach ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Punkty można sprawdzić w internecie
Mapę placówek można znaleźć na specjalnej stronie internetowej - ich lista jest na bieżąco aktualizowana. Jak informują komunikaty dostępne w serwisie, "ze względów bezpieczeństwa nie pokazujemy Punktów Niezłomności w pobliżu linii bitwy".
Lokalizacja placówek w obwodach: donieckim, zaporoskim, charkowskim i chersońskim jest dostępna u organów samorządu terytorialnego i regionalnego oraz w okręgowych urzędach wojskowych.