Najważniejsze informacje
- Pożary traw w Wielkiej Brytanii zagrażają rzadkim gatunkom, takim jak wodne nornice i błotniaki stawowe.
- W 2025 r. spłonęło już 110 mil kwadratowych terenu, co jest większym obszarem niż Birmingham.
- Konserwatorzy apelują o odpowiedzialne zachowanie i zgłaszanie podejrzanych działań.
Wielka Brytania zmaga się z intensywnymi pożarami traw, które zagrażają rzadkim gatunkom zwierząt. Wśród nich są błotniaki stawowe i wodne nornice, które są najszybciej zanikającymi ssakami w kraju. Jak informuje BBC, pożary na Abergwesyn Common w Powys zniszczyły ostatnie lokalne siedlisko lęgowe dla siewek złotych, uznawanych za jedne z najpiękniejszych ptaków brytyjskich wyżyn. W tym roku spłonęło już 284 km² terenu w Wielkiej Brytanii, co odpowiada powierzchni większej niż Birmingham.
W Walii strażacy walczyli z prawie 1,4 tys. pożarów, co skłoniło służby do apelowania o odpowiedzialne zachowanie i zgłaszanie podejrzanych działań na policję. W Anglii, na Marsden Moor, spłonęły tysiące nowo posadzonych drzew. W Irlandii Północnej, na Górach Morne, pożary zniszczyły siedliska bezkręgowców i zwierząt naziemnych.
To najgorszy rok dla pożarów wywołanych przez człowieka w całym kraju - przekazał Ben MacCarthy z National Trust
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zagrożone gatunki i ich przyszłość
Wodne nornice, które są najszybciej zanikającymi ssakami w Wielkiej Brytanii, są szczególnie narażone na wyginięcie. Rob Parry z INCC podkreśla, że ich ostatnie siedliska w Walii są zagrożone przez pożary, co przybliża je do wyginięcia.
Natural Resources Wales podkreśla, że pożary są ogromnym problemem, szczególnie w południowej Walii. Strażacy edukują dzieci w szkołach o skutkach pożarów, aby zapobiegać przyszłym zagrożeniom. Mark Bowditch z South Wales Fire and Rescue Service zaznacza, że celowe podpalanie to przestępstwo.
Widzimy śmierć lokalnej fauny, widzimy zniszczenie ich siedlisk. Akceptujemy, że niektóre pożary mogą być przypadkowe, ale celowe podpalanie to przestępstwo i to jest przesłanie, które chcemy przekazać — powiedział Mark Bowditch w rozmowie z BBC.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.