Gąsienice gatunku Korowódka dębówka to niewielki nocny motyl, żywiący się wyłącznie liśćmi dębów. Chociaż jego dorosła forma jest niegroźna, forma larwalna - gąsienica - pokryta jest krótką szczecinką o właściwościach drażniących.
Czytaj także: Dramat w Egipcie. Balonem lecieli m.in. Polacy
Pozory mylą! Ten wąż, sznurek czy, jak kto woli, leśny pociąg to marsz gąsienic korowódki dębówki, nocnego motyla żywiącego się liśćmi dębów. Uwaga, kontakt ze szczecinką gąsienicy wywołuje silne reakcje skóry i błon śluzowych, w tym wysypkę i zapalenie - informują leśnicy Lasów Państwowych.
Kontakt z gąsienicą wywołuje silne reakcje skóry oraz błon śluzowych, w tym swędzącą wysypkę i lokalne zapalenie skóry, a w szczególnie niebezpiecznych przypadkach również wstrząs anafilaktyczny. W rzadkich przypadkach włoski odrywają się od larw i mogą zostać przeniesione na osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z gąsienicami.
Korowódki zamieszkują lasy dębowe niemal całej Europy. Motyl ten spotykany jest rzadko i lokalnie, jedynie w niektórych latach pojawia się masowo.
Motyl wydaje jedno pokolenie rocznie, dorosłe motyle latają w lipcu i na początku sierpnia. Zimują jaja. Gąsienice pojawiają się w maju. Od pierwszego dnia życia są chronione przez występujące na ich ciałach małe, trujące włoski, roznoszone również przez wiatr i wywołujące silne podrażnienia u ludzi i zwierząt.
Czytaj także: Sceny grozy na Mykonos. W barze na plaży wybuchł chaos