Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Pozostałości kokainy w ściekach. Gdzie jest ich najwięcej?

5

Naukowcy dokonali szokującego odkrycia. U wybrzeży Brazylii wykryto liczną obecność rekinów pod wpływem kokainy. To skutek przedostawania się narkotyków do wód oceanicznych. Problem zanieczyszczenia wód kokainą nie ogranicza się jednak jedynie do regionów przodujących w eksporcie narkotyków.

Pozostałości kokainy w ściekach. Gdzie jest ich najwięcej?
Rekiny pod wpływem kokainy. Naukowcy z Brazylii zbadali sprawę (Pixabay)

Jak poinformowało BBC, biolodzy morscy przebadali 13 rekinów w brazylijskich wodach. W organizmie każdego z nich wykryto wysokie stężenie kokainy w wątrobie i w mięśniach. Co szokujące, "było o 100 procent wyższe niż wcześniej raportowano u stworzeń morskich".

Problem zanieczyszczenia wód nie dotyka jednak jedynie regionów przodujących na świecie w produkcji i eksporcie narkotyków. Jak się okazuje, to Europa ma jedne z najbardziej zanieczyszczonych kokainą dróg wodnych na świecie, a Antwerpia (Belgia) znajduje się na szczycie listy.

Na podstawie pobranych próbek ścieków Agencja Unii Europejskiej ds. Narkotyków (EUDA) stworzyła interaktywną mapę pokazującą skalę problemu zanieczyszczenia dróg wodnych narkotykami. Dane obejmują 108 miast.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Narkotyki w bananach. Nowe informacje w śledztwie kanadyjskiej policji

Problem zanieczyszczenia kokainą dróg wodnych. Przoduje Antwerpia

W Antwerpii, która zajmuje pierwsze miejsce, na 1000 osób można wykryć aż 1721 mg kokainy. Druga w kolejności jest hiszpańska Tarragona, w której wskaźnik wynosił 1463 mg na 1000 osób.

Reykjavik na Islandii również odnotował zaskakująco wysoki poziom skażenia kokainą, a miasto liczące 123 000 mieszkańców pompowało do ścieków 638 mg kokainy na 1000 osób.

Poziom kokainy w ściekach miejskich stanowi poważny problem dla dzikich zwierząt. Podczas burz lub z powodu złego działania kanalizacji, nieoczyszczone ścieki mogą przedostać się do dróg wodnych wokół dużych miast, przenosząc duże ilości kokainy.

Podobnie jak wszystkie zanieczyszczenie chemiczne, substancje te przedostają się do łańcucha pokarmowego i kumulują się u zwierząt, powodując dramatyczne konsekwencje dla ich zdrowia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić