Jak poinformowało BBC, biolodzy morscy przebadali 13 rekinów w brazylijskich wodach. W organizmie każdego z nich wykryto wysokie stężenie kokainy w wątrobie i w mięśniach. Co szokujące, "było o 100 procent wyższe niż wcześniej raportowano u stworzeń morskich".
Problem zanieczyszczenia wód nie dotyka jednak jedynie regionów przodujących na świecie w produkcji i eksporcie narkotyków. Jak się okazuje, to Europa ma jedne z najbardziej zanieczyszczonych kokainą dróg wodnych na świecie, a Antwerpia (Belgia) znajduje się na szczycie listy.
Na podstawie pobranych próbek ścieków Agencja Unii Europejskiej ds. Narkotyków (EUDA) stworzyła interaktywną mapę pokazującą skalę problemu zanieczyszczenia dróg wodnych narkotykami. Dane obejmują 108 miast.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Problem zanieczyszczenia kokainą dróg wodnych. Przoduje Antwerpia
W Antwerpii, która zajmuje pierwsze miejsce, na 1000 osób można wykryć aż 1721 mg kokainy. Druga w kolejności jest hiszpańska Tarragona, w której wskaźnik wynosił 1463 mg na 1000 osób.
Reykjavik na Islandii również odnotował zaskakująco wysoki poziom skażenia kokainą, a miasto liczące 123 000 mieszkańców pompowało do ścieków 638 mg kokainy na 1000 osób.
Poziom kokainy w ściekach miejskich stanowi poważny problem dla dzikich zwierząt. Podczas burz lub z powodu złego działania kanalizacji, nieoczyszczone ścieki mogą przedostać się do dróg wodnych wokół dużych miast, przenosząc duże ilości kokainy.
Podobnie jak wszystkie zanieczyszczenie chemiczne, substancje te przedostają się do łańcucha pokarmowego i kumulują się u zwierząt, powodując dramatyczne konsekwencje dla ich zdrowia.