Ujawniono bardzo ważne informacje. Okazuje się, że w kodeksie pracy nareszcie pojawi się między innymi definicja pracy zdalnej. Określone zostaną też obowiązki pracodawcy w przypadku korzystania z home office.
Na skutek pandemii koronawirusa mnóstwo osób przeszło na pracę zdalną, choć nie jest ona uregulowana w polskim kodeksie pracy.
Zmiany mają uelastycznić "możliwość wykonywania pracy poza zakładem pracy oraz rozpowszechnienia wykonywania pracy w formie pracy zdalnej, także po odwołaniu obowiązującego stanu epidemii".
Projekt zakłada, że pracą zdalną będzie "praca polegająca na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu zamieszkania pracownika, lub w innym miejscu ustalonym przez pracownika i pracodawcę, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość".
Praca zdalna. Kiedy będzie można ją wykonywać?
Przepisy pozwalają na to, by pracodawca zlecił pracę zdalną w szczególnych przypadkach, za które uważa się okres obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz okres trzech miesięcy po ich odwołaniu. Można też ją wprowadzić wtedy, gdy jest to niezbędne z uwagi na "obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy".
Czytaj także: Koniec noszenia maseczek. Podano oficjalną datę
Pracodawca będzie musiał dostarczyć pracownikowi materiały i narzędzia niezbędne do wykonania pracy zdalnej. Jego zadaniem będzie również pokrycie kosztów bezpośrednio związanych z home office. Pojawi się też zakaz dyskryminowania osób pracujących zdalnie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.