W 2024 r. aż 465 cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską w województwie lubelskim. To czterokrotny wzrost w porównaniu do 2023 r., kiedy takich prób było 114. Dane pochodzą z Nadbużańskiego Oddziału Straży - wyjaśnia Polska Agencja Prasowa.
Czytaj więcej: Pokazali stół sekcyjny. Niosą się zdjęcia z Bułgarii
Wśród osób próbujących przekroczyć granicę dominowali obywatele Afganistanu, Syrii, Iraku, Iranu, Pakistanu, a także Somalii, Jemenu, Indii, Turkmenistanu, Egiptu i Sudanu. Cudzoziemcy najczęściej korzystali z pontonów, kajaków lub próbowali przepłynąć rzekę wpław.
W 2024 r. złożono wnioski o ochronę międzynarodową obejmujące 602 osoby, głównie z Tadżykistanu i Rosji. Wnioski te można składać za pośrednictwem Straży Granicznej, zarówno będąc już w Polsce, jak i podczas przekraczania granicy. Prawo to przysługuje także tym, którzy przekroczyli granicę nielegalnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Budowa zapory elektronicznej. 4,5 tys. kamer
W II kwartale 2025 r. planowane jest zakończenie budowy zapory elektronicznej wzdłuż rzeki Bug. Obecnie trwają prace nad oczyszczaniem terenu z drzew i krzewów oraz montażem słupów, na których instalowane są kamery i systemy zasilające. Inwestycja jest nadzorowana przez wykonawcę we współpracy z Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska.
Zapora elektroniczna będzie wyposażona w ok. 1,8 tys. słupów kamerowych, 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki. System będzie zintegrowany z istniejącymi wieżami obserwacyjnymi i siecią teleinformatyczną Straży Granicznej. Centrum nadzoru znajdzie się w Komendzie NOSG w Chełmie, a system umożliwi całodobową obserwację pasa drogi granicznej.
Dzięki temu funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymają narzędzie do ochrony granicy państwowej wykrywające zdarzenia związane z przekraczaniem granicy – wyjaśnił w rozmowie z PAP kpt. Dariusz Sienicki z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.