Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 
aktualizacja 

Prawie 90 uchodźców na dworcu PKP w Przemyślu. Jest problem ze znalezieniem ośrodka, który mógłby ich przyjąć

Na dworcu PKP w Przemyślu koczuje grupa uchodźców z Ukrainy narodowości romskiej, która nieustannie się powiększa. Obecnie jest to już 87 osób. Większość stanowią dzieci, jest też kobieta w ciąży i mężczyzna chorujący na nowotwór.

Prawie 90 uchodźców na dworcu PKP w Przemyślu. Jest problem ze znalezieniem ośrodka, który mógłby ich przyjąć
Aż 87 uchodźców z Ukrainy pochodzenia romskiego koczuje na dworcu PKP w Przemyślu (Pixabay, planet_fox)

Uchodźcom pomagają członkowie Fundacji "W Stronę Dialogu". - Dzieci są przeziębione, mają katar, kaszel i gorączkę. W środę kupowaliśmy im podstawowe lekarstwa, ale nie jesteśmy w stanie zapewnić im specjalistycznej opieki - tłumaczy Ewelina Bosak z Fundacji "W Stronę Dialogu" w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Trudna sytuacja trwa już od wielu tygodni. Na dworcu w Przemyślu zostają ci, którzy są w najtrudniejszym położeniu. Inni zwykle przemieszczają się dalej – m.in. do Szwajcarii czy Niemiec.

- Bywało, że dzieci przyjeżdżały wygłodzone. Za sobą miały długą i ciężką podróż, a matki nie były im w stanie zapewnić żadnego posiłku. To właśnie ta najuboższa społeczność zostaje na dworcu, bo nie stać jej na bilety - tłumaczy Ewelina Bosak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska inicjatywa pomocy ukraińskiej młodzieży. "Chcemy rozszerzyć projekt na inne kraje"

Nie ma ośrodka, który mógłby przyjąć uchodźców koczujących na dworcu PKP w Przemyślu

Romowie z Ukrainy mają nawet problem, aby skorzystać z toalety, gdyż ta jest płatna, a ich zwyczajnie na to nie stać. Nie są też wpuszczani do pokoju matki z dzieckiem, gdzie znajduje się łóżko, przewijak i suchy prowiant. Wstęp mają jedynie ci, którzy zakupili bilet. Zasady ustalił Urząd Miasta Przemyśla.

Niewiele od nas zależy. Decyzje o wpuszczeniu kogoś do pokoju matki i dziecka podejmuje Urząd Miejski, który restrykcyjnie przestrzega przyjętych zasad: że osoba musi być pierwszy raz w Polsce od 24 lutego 2022 roku oraz posiadać ważny bilet na dalszą podróż. My się z tym bardzo głęboko nie zgadzamy, dla nas to przejaw dyskryminacji osób, które wtórnie wpadają w proces uchodźczy. Podejmowaliśmy wiele kroków, by rozwiązać tę sytuację, ale niestety nie udało się zmienić decyzji urzędników - mówi w rozmowie z "GW" Michał Szachmat, członek zarządu Związku Ukraińców w Polsce.

- Teoretycznie, jeśli ktoś, tak jak teraz Romowie, potrzebuje pomocy w znalezieniu dla siebie miejsca w Polsce, to punkt recepcyjny - prowadzony przez UM Przemyśla - powinien przygotować dla niego plan co dalej. (...) Takich działań pracownicy punktu recepcyjnego nie podejmują albo podejmują bardzo rzadko - dodaje Michał Szachmat.

Trudną sytuację pogłębia fakt, iż na ten moment wszystkie placówki uchodźcze w Polsce są przepełnione. - W Polsce nie ma ośrodka, który przyjmie 87 osób. Tych ludzi trzeba przewieźć całymi rodzinami, a my takich zasobów nie mamy: ani ludzkich, ani finansowych. To musi być działanie systemowe - tłumaczy Ewelina Bosak.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić