Zdecydowana większość Polaków, bo aż 63,9 proc., nie popiera pomysłu obniżenia wieku, w którym można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, do 17 lat. Jak wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie Radia Zet, tylko 8,5 proc. respondentów zdecydowanie zgadza się z tym pomysłem.
Wśród ankietowanych, 36,9 proc. wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec obniżenia wieku zdawalności, a 27 proc. stwierdziło, że raczej się z tym nie zgadza. Łącznie daje to dwie trzecie Polaków, którzy są przeciwni zmianom w przepisach dotyczących prawa jazdy.
Z kolei 21 proc. badanych odpowiedziało, że raczej zgadza się z propozycją, a 6,6 proc. nie miało zdania na ten temat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Różnice w opiniach w zależności od wieku
Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, największy sprzeciw wobec obniżenia wieku zdawalności na prawo jazdy występuje w grupie wiekowej 50-69 lat, gdzie aż 73 proc. osób jest przeciwnych temu pomysłowi. Natomiast wśród młodszych respondentów, w wieku 18-29 lat, 46 proc. popiera obniżenie wieku, a 52 proc. jest temu przeciwnych.
Sondaż został przeprowadzony metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1067 osób w dniach 7-8 lutego 2025 r. przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Radia Zet. Wyniki te pokazują, że temat obniżenia wieku zdawalności na prawo jazdy budzi kontrowersje i różnice w opiniach w zależności od wieku respondentów.
Pomysł na to, aby 17-latkowie mogli zdawać na prawo jazdy, nie jest wcale nowy. Podobne przepisy obowiązywały już w naszym kraju i to aż do 2003 roku. To właśnie wtedy ustawodawcy zdecydowali się podnieść granicę do 18 roku życia. Pomysłodawcy ponownego obniżenia wieku argumentują, że rozwiązanie to pomoże poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.