W piątek przedstawiono propozycje zmian mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Omówiono również nowe przepisy, które będą dotyczyć młodych kierowców. Osoby w wieku 17 lat będą mogły zdobyć prawo jazdy kategorii B. Będą musiały jednak spełnił dodatkowe warunki.
Przez pierwsze pół roku lub do ukończenia 18. roku życia będą musiały jeździć w towarzystwie doświadczonego kierowcy. Opiekun musi mieć co najmniej 24 lata i 5-letnie doświadczenie.
Z informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową wynika, że 17-latków będzie obowiązywał też 2-letni okres próbny. Dotyczy to zerowego limitu alkoholu we krwi oraz niższe limity prędkośći - maksymalnie 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Minister Klimczak zaznaczył, że nowy kierowca, który w ciągu dwóch lat od uzyskania uprawnień dwukrotnie popełni poważne wykroczenia określone w rozporządzeniu, takie jak wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy znaczne przekroczenie prędkości, będzie miał wydłużony okres próbny o kolejne dwa lata.
Proponujemy, żeby osoba, która nie zastosuje się do zatrzymania prawa jazdy, a wsiądzie za kółko, mogła dopiero po pięciu latach ubiegać się o odzyskanie uprawnień - cytuje PAP ministra Dariusza Klimczaka.
Surowsze kary czekają również kierowców przekraczających prędkość. Każdy, kto na drodze jednojezdniowej, dwukierunkowej poza terenem zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h, straci prawo jazdy na trzy miesiące. Ponadto nie będzie możliwości redukcji punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia, które zostaną wymienione w specjalnym katalogu w rozporządzeniu - informuje PAP.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.