Prawybory w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim odbywają się od ponad 20 lat i stały się już tradycją.
Uczymy młodzieży odpowiedzialności za to, co dzieje się w naszym kraju. Chcemy zorientować się, jak postrzegają rzeczywistość w naszym kraju, w wyborach biorą udział także nauczyciele. Pokazujemy, że udział w wyborach jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Pokazujemy, że los Polski nie jest nam obojętny - powiedziała wicedyrektorka szkoły Grażyna Szczepańska.
Warto pokreślić, że młodzież ma możliwość wzięcia udziału w prawyborach prezydenckich, samorządowych i parlamentarnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziś każdy uczeń, niezależnie od wieku, każdy pracownik szkoły może oddać swój głos! Cieszymy się, że inne gorzowskie szkoły biorą z nas przykład i podążają naszym śladem! To bardzo ważne, by młodzi ludzie odebrali ważną, obywatelską lekcję i skorzystali ze swojego prawa do głosowania - czytamy w mediach społecznościowych gorzowskiej szkoły.
Prawybory w gorzowskim liceum. Wyniki
Z przekazanych informacji wynika, że w głosowaniu wzięło udział 72 proc. uczniów gorzowskiego LO, a pierwsze miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, która zdobyła 46,3 proc. głosów.
Drugie miejsce przypadło Nowej Lewicy z 18,8 proc., a trzecie Konfederacji, na którą zagłosowało 10,3 proc.
Tuż za podium uplasowała się Trzecia Droga z poparciem 9,9 proc. Piąte miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głos oddało 6,8 proc. uczniów.
Komunikat Lubuskiego Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.
Warto również wspomnieć, że dzień po ogłoszeniu wyników na stronie Lubuskiego Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. pojawił się komunikat, w którym przypomniało o "zakazie agitacji wyborczej na terenie szkół wobec uczniów".
Jak stanowi art. 108 § 3 tej ustawy za agitację wyborczą nie uznaje się prowadzonych przez szkołę zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów. - podkreślono w komunikacie.
- Zatem za agitację wyborczą należy uznać organizację w szkole prawyborów, polegających m.in. na prezentacji uczniom programów partii politycznych, biorących udział w wyborach, i głosowaniu przez uczniów na te partie - czytamy w informacji opublikowanej przez kuratorium oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.