Wybory prezydenta RP odbędą się w maju przyszłego roku. Już wiadomo, że chęć ubiegania o fotel w Pałacu Prezydenckim zgłosił Sławomir Mentzen z Konfederacji, Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi (wystartuje z poparciem PSL) i Marek Jakubiak z opcji Wolnych Republikanów. Wciąż nie wiadomo, kogo zgłosi PiS i Lewica .
W rywalizacji o nominację zmierzą się prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem zabezpieczonych SMS-ów, co ma zapewnić pełną anonimowość uczestników.
Początkowo lider PO, premier Donald Tusk, zapowiadał, że prawybory odbędą się 23 listopada w formie elektronicznej. Jednak Dorota Niedziela poinformowała, że termin został przyspieszony o jeden dzień. Głosowanie będzie w pełni anonimowe - cytuje Polska Agencja Prasowa przewodniczącą komisji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do udziału w prawyborach uprawnieni są członkowie wszystkich partii wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska oraz Zielonych. Nad przebiegiem głosowania czuwać będzie komisja złożona z przedstawicieli tych ugrupowań oraz reprezentantów obu kandydatów.
W skład komisji wchodzą m.in. Dorota Niedziela, Monika Wielichowska i Zbigniew Konwiński z PO, Sławomir Potapowicz z Nowoczesnej, Klaudia Jachira z Zielonych oraz Dariusz Joński z Inicjatywy Polska.
Rafała Trzaskowskiego reprezentuje Wioletta Paprocka-Ślusarska, dyrektor gabinetu prezydenta Warszawy, zaś Radosława Sikorskiego – posłanka i wiceszefowa klubu KO Marta Golbik.
Jak dodaje PAP, wyłoniony w prawyborach kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zaprezentuje swój program 7 grudnia na Śląsku.
Trzaskowski prezydentem Warszawy jest od 2018 roku. W 2020 startował na urząd prezydenta RP, przegrał z Andrzejem Dudą, ale zdobył ponad 10 mln głosów, co dało 48,97 proc.
Sikorski już w 2010 roku uczestniczył w partyjnych prawyborach. Wówczas przegrał z późniejszym prezydentem Bronisławem Komorowskim zdobywając jedynie 31,5 proc. głosów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.