Alarm będzie obowiązywać do 4 marca 2022 roku. "Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Dotychczas obowiązywał pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA–CRP)" - zauważono na gov.pl.
Stopień CHARLIE-CRP to trzeci z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten wprowadza się w przypadku pojawienia się zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Czytaj także: 200 plus dla emerytów. Można składać wnioski
Stopień CHARLIE-CRP. Oto zadania organów państwa
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu dotyczącym zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych zaliczyć można między innymi:
- całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,
- przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
- przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia należy zgłaszać policji pod nr 112.
Czytaj także: Obowiązkowa służba wojskowa? Polacy zabrali głos
O przyczynie wprowadzenia stopnia CHARLIE-CRP za pośrednictwem Twittera informował wiceminister Janusz Cieszyński, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.
Od 21 na terenie 🇵🇱 obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni. Do 4 marca obowiązywać będą podwyższone wymogi dla instytucji utrzymujących kluczowe systemy IT - przekazał.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.