Jak podkreśla prezydent Krakowa, tego typu rozwiązanie jest już stosowane w wielu miastach na świecie, także tych, w których branża turystyczna nie jest tak dobrze rozwinięta.
Polega ono na tym, by starać się koordynować tę gospodarkę nocy w zakresie z jednej strony dbania o to, by ona się rozwijała, by przynosiła miastu dochody, ale z drugiej strony, by nie zapominać i traktować priorytetowo jakość życia mieszkańców, którzy są narażeni na wszelkiego rodzaju niedogodności związane z funkcjonowaniem tej gospodarki - tłumaczy Aleksander Miszalski.
Jednak burmistrz nocny nie będzie się zajmował wyłącznie kwestią turystyki, ale też codziennym życiem mieszkańców, którzy korzystają z lokali znajdujących się w centrum, z komunikacji miejskiej i oferty kulturalnej. Nocny burmistrz ma też trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o nocną działalność straży miejskiej, policji czy ochrony zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do tej pory działanie było bardziej jednostkowe - jeżeli był problem, to konkretna instytucja reagowała, ale przez to czasami rozwiązywanie problemów trwało dłużej - zauważa Aleksander Miszalski.
Warto wspomnieć o tym, że Kraków jest bardzo popularny nie tylko ze względu na swoje walory historyczne i piękną architekturę. To także ulubiona "imprezownia" zagranicznych turystów chociażby z Wielkiej Brytanii, którzy często przemierzają miasto w formule "pub crawl", czyli od pubu do pubu, próbując w każdym z nich piw. W efekcie zachowują się bardzo głośno, co irytuje mieszkańców.
Czytaj także: Oblał się benzyną. Dramatyczne sceny w Żorach
Burmistrz nocny Krakowa. Takie wymagania powinni spełnić kandydaci
Jak można przeczytać na stronie urzędu miasta Krakowa, starający się o pozycję burmistrza nocnego kandydaci muszą mieć wykształcenie wyższe oraz minimum 4-letni staż pracy. Kandydat powinien mieć przepracowane minimum dwa lata w jednym z obszarów: administracja publiczna, kultura i dziedzictwo, bezpieczeństwo i porządek publiczny, komunikacja społeczna, usługi prawne, przedsiębiorczość czy turystyka.
Idealny kandydat powinien bardzo dobrze znać język angielski, a także mieć w CV przynajmniej rok na stanowisku zarządcy zespołu.
Oceniane będą także m.in. przedstawiona koncepcja działań zespołu zadaniowego, Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocy, znajomość dokumentów strategicznych miasta, danych statystycznych a także branż, które wchodzą w skład gospodarki nocy - przekazuje miasto.
Zgłaszać się nożna do 2 lipca za pomocą strony internetowej UMK.