Prezydent Niemiec oraz kanclerz Angela Merkel złożyli kwiaty pod pomnikiem Pomnikiem Pamięci w Berlinie razem z kilkoma innymi delegatami. Uroczystość odbyła się jednak bez gości, a składający kwiaty byli od siebie oddaleni na przepisową odległość 1,5 metra.
Frank-Walter Steinmeirer w przemówieniu wyraził "wdzięczność" tym, którzy 75 lat temu pokonali III Rzeszę. Stwierdził też, że Niemcy mogą dzisiejszy dzień "dniem wyzwolenia", a nie dniem porażki. Nawiązał też do braku ludzi na ceremonii.
Być może ta samotność pozwoli nam przypomnieć sobie 8 maja 1945 roku. Wtedy to Niemcy byli faktycznie samotni. Pokonani militarnie, politycznie i ekonomicznie, zdruzgotani moralnie. Uczyniliśmy z siebie wrogów całego świata - powiedział Steinmeirer.
Czytaj także: Bezczelna polska hrabina była jedną najlepszych agentek wywiadu podczas II wojny światowej
Powrót nacjonalizmów
Prezydent Niemiec stwierdził, że dzięki porażce nazistów Niemcy mogły stać się krajem demokratycznym i włączonym w globalną wspólnotę. Przestrzegł przed odradzaniem się w Europie ruchów nacjonalistycznych i izolacjonistycznych, twierdząc, że jego kraj jest najlepszym przykładem tego, jak kończą się tego rodzaju tendencje. Dzisiejsze tendencje ksenofobiczne nazwał "starymi demonami w nowym przebraniu".
Mówiąc o fali nienawiści, która doprowadziła do Holokaustu, w którym zginęło 6 milionów Żydów, przypomniał też mające ostatnio w Niemczech ataki na tle rasistowskim w Hanau, Halle oraz Kassel.
Zobacz także: Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Duda: Liczyliśmy na pomoc aliantów
Koniec II wojny światowej
Ósmego maja 1945 roku prezydent Rzeszy, Karl Donitz, podpisał w Berlinie akt bezwarunkowej kapitulacji wojsk niemieckich wobec Aliantów. Ponieważ dokument został podpisany w okolicach godziny 23, w Rosji jako "Dzień Zwycięstwa" obchodzi się 9 maja - zgodnie z czasem moskiewskim było wówczas już po północy.
Data ta jest uznawana za symboliczny koniec wojny na Zachodzie, a w Niemczech jest dniem wolnym od pracy. We wschodniej Azji, wojna trwała jednak leszcze przez niemal cztery miesiące, do czasu, gdy 2 września kapitulację wobec Aliantów podpisała Japonia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.