Jeśli spacerując po lesie zauważyliście, że niektóre małe drzewka są pomalowane na biało, to nie wynik szaleństwa, a przemyślana leśna praktyka. Środek, którym pokrywa się młode sadzonki, to tzw. repelent - substancja, która ma na celu ochronę tych roślin przed zgryzaniem przez zwierzęta, zwłaszcza jelenie czy łosie.
Leśnicy z Nadleśnictwa Dobrzejewice opublikowali nagranie, na którym widzimy, jak łoś obgryza sadzonki sosny.
Problem się pojawia jednak zimą i wczesną wiosną, gdy roślinożercy zaczynają się nadmiernie interesować drzewami, a szczególnie sadzonkami na uprawach. Dlaczego? Otóż pączek szczytowy z którego wiosną przyrasta na wysokość drzewo jest bardzo często zjadany przez roślinożerców, wtedy takie drzewo rośnie znacznie wolniej i nie wykształca prostego pnia - tłumaczą pracownicy Lasów Państwowych.
Czytaj także: Byliśmy w Lidlu na Malcie. Spójrzcie na ceny masła
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak temu zaradzić? Jedną z metod jest stosowanie repelentów - substancji, które wybitnie nie smakują roślinożercom.
Wspaniale to dokumentuje film z łosiem z Nadleśnictwo Dobrzejewice. Widać wyraźnie jak głodomór omija pomalowane białym repelentem pąki pędów szczytowych, zjada za to pędy boczne - podkreślają leśnicy.
Czytaj także: Byliśmy pod domem Zenka Martyniuka. Oto co mówi sąsiadka
Repelenty zawierają składniki o gorzkim smaku, a dzięki zawartości krzemionki sprawiają, że zębom zwierząt towarzyszy nieprzyjemny zgrzyt, jeśli spróbują gryźć zabezpieczone drzewka.
Stosowane przez leśników repelenty są całkowicie nieszkodliwe – nie wpływają negatywnie ani na zdrowie zwierząt, ani na otoczenie. Zwierzęta mają w lesie wiele innych miejsc do zdobywania pożywienia, więc repelenty pomagają jedynie skierować ich uwagę gdzie indziej, zostawiając młode drzewka w spokoju.
Dzięki tej metodzie wspieramy rozwój nowego pokolenia lasu, zapewniając młodym roślinom szansę na dorastanie do pełnych rozmiarów bez dużych szkód wyrządzonych przez zgryzanie - podkreślają pracownicy Lasów Państwowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.