Dzisiaj (7 lutego) marszałek Szymon Hołownia zwołał konferencję prasową, podczas której mówił m.in. o harmonogramie obrad Sejmu i wyraził nadzieję, że – mimo całego zamieszania – uda się "uchwalić parę ustaw" i "skończy się ta telenowela, której coraz częściej mają dojść nie tylko parlamentarzyści, ale również Polki i Polacy".
Gdy marszałek Hołownia próbował przekazać głos dziennikarzom, okazało się, że – jak to w telenoweli – pojawiły się pewne przeszkody do pokonania. Nieoczekiwanie głos zabrała posłanka PiS Urszula Rusecka, która była w bojowym nastroju. Dopytywała, dlaczego parlamentarzyści nie mogą wejść do Sejmu głównym wejściem, ale – gdy Szymon Hołownia próbował udzielić odpowiedzi – Rusecka nieustannie mu przerywała.
Dlaczego musiałam iść dookoła podziemnym wejściem, a nie mogłam wejść wejściem głównym? – dopytywała posłanka PiS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marszałek Sejmu zapewnił, że utrudnienia są związane z kwestiami bezpieczeństwa, dodał też, że sam wszedł do Sejmu podziemnym wejściem, ponieważ przed posiedzeniem wszedł na chwilę do kaplicy. – Włos mi z głowy nie spadł – oznajmił ze spokojem Hołownia.
Posłanki PiS te argumenty nie przekonały. Po starciu z marszałkiem powiedziała dziennikarzom, że Hołownia "opowiada bajeczki dla grzecznych dzieci", ostatecznie jednak obwieściła pewien sukces. – Widzę, że po mojej interwencji nagle Straż Marszałkowska dostała zgodę na to, żeby wpuszczać głównym wejściem – odnotowała posłanka PiS.
Kim jest Urszula Rusecka?
Posłanka, która rozpętała burzę podczas konferencji prasowej, w kilka chwil znalazła się na ustach wszystkich. Kim jest Urszula Rusecka?
Urodziła się w Krakowie, ale od dawna związana jest z Wieliczką. W 1990 r. ukończyła studia na wydziale ekonomiki obrotu Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Prowadziła własną działalność gospodarczą, następnie była dyrektorką Zarządu Budynków Komunalnych w Wieliczce.
Od 2010 do 2014 r. Rusecka pełniła funkcję zastępcy burmistrza Wieliczki, po czym objęła stanowisko pełnomocnika burmistrza miasta ds. edukacji. W latach 1998–2002 i 2006–2010 Rusecka zasiadała w wielickiej radzie miejskiej, a w wyborach samorządowych w 2014 r. z ramienia Prawa i Sprawiedliwości została wybrana do sejmiku małopolskiego.
W wyborach samorządowych w 2018 r. Rusecka ubiegała się o urząd burmistrza Wieliczki z ramienia Komitetu Wyborczego PiS, ale przegrała w wyborach.
Urszula Rusecka już po raz czwarty zasiada w Sejmie z listy PiS. Jest wicerzeczniczką partii. W ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października, posłanka zdobyła 17 080 głosów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.