Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Malwina Witkowska
Malwina Witkowska | 

Próbowali wyłudzać pieniądze. Zmarło 12 noworodków

20

W Turcji wybuchła afera związana z podejrzanymi zgonami noworodków. W wyniku działań lekarzy, pielęgniarek i pracowników pogotowia, którzy rzekomo próbowali wyłudzić pieniądze z Systemu Ubezpieczeń Społecznych, zmarło dwanaścioro dzieci.

Próbowali wyłudzać pieniądze. Zmarło 12 noworodków
W Turcji zmarło 12 noworodków. Zatrzymano 41 podejrzanych osób (Pixabay)

Sprawcy wykorzystywali dwa sposoby, aby wyłudzać pieniądze. Po pierwsze, umieszczali zdrowe noworodki na oddziałach neonatologicznych w prywatnych szpitalach, z którymi współpracowali. Następnie fałszowano wyniki badań krwi dzieci, aby stworzyć wrażenie, że są chore.

Według śledczych, pacjenci byli kierowani do placówek, które nie dysponowały odpowiednimi zasobami do skutecznego leczenia, co mogło prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pomysł Turcji ws. kebabów rozgrzał UE. Polacy wydali werdykt

Drugim sposobem oszustwa było przenoszenie dzieci do prywatnych szpitali, które nie dysponowały odpowiednim sprzętem medycznym, co dodatkowo utrudniało ich leczenie. Taka praktyka pozwalała podejrzanym na codzienne wyłudzanie około 8 tysięcy lir tureckich (około 915 złotych) za każdego pacjenta. Według śledczych, oszustwa mogły obejmować wielomilionowe kwoty, co doprowadziło już do zatrzymania 41 osób.

Szacuje się, że łączna suma wyłudzonych środków może sięgać aż miliarda lir tureckich, co stanowi równowartość około 114 mln złotych. Proceder ten miał ogromne konsekwencje finansowe i etyczne, a jego skala wskazuje na długotrwałe i dobrze zorganizowane działanie przestępcze.

Turcja. Nie żyje 12 noworodków

Ministerstwo Zdrowia ujawniło, że zidentyfikowano co najmniej 12 podejrzanych zgonów, które miały miejsce w prywatnych placówkach. Niektóre zmarłe niemowlęta miały cierpieć na niedobory białka i witamin, co mogło dodatkowo pogarszać ich stan zdrowia.

Jak informował portal Duvar, w tych szpitalach często brakowało doświadczonego personelu, a niedoświadczone pielęgniarki były zmuszone konsultować się z lekarzami, którzy nie byli obecni na miejscu. Do sytuacji odniósł się Osman Kucukosmanoglu, przewodniczący Stambulskiej Izby Medycznej.

Wyraził on sceptycyzm co do skali przedstawianych doniesień, stwierdzając: "Nie jest możliwe, by sprawa miała aż taki wymiar". Jednocześnie zauważył, że z powodu problemu z brakiem miejsc w publicznych placówkach, dzieci rzeczywiście mogły być przenoszone do prywatnych szpitali, co mogło wpłynąć na część opisywanych przypadków.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego w Polsce. Gen. Polko: Sieją strach
Polacy jadą za granicę. Sprawdzamy, gdzie w tym roku można taniej polecieć
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
TVN odwoła się od kary KRRiT. "To godzi w wolność słowa"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić