Bon turystyczny "1000 plus" to program mający na celu wsparcie branży turystycznej. Najprawdopodobniej większość Polaków w tym roku zdecyduje się na wczasy krajowe. Będzie to uwarunkowane przede wszystkim obawą przed podróżą za granicę oraz częściowymi ograniczeniami w poruszaniu się pomiędzy państwami.
Wsparcie finansowe na wakacje będzie skierowane jedynie do osób, które są zatrudnione na umowie o pracę. Dodatkowo, ich wynagrodzenie widoczne na umowie nie może przekraczać przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Oznacza to, że z bonu turystycznego skorzystają te osoby, które zarabiają maksymalnie 5200 złotych brutto.
Ma być to bon dla osób mniej lub średnio zarabiających. Musieliśmy dokonać jakiegoś wyboru, to jest kompromis - komentował wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.
Bon turystyczny. Czy pracodawca może odmówić jego przyznania?
Założenia programu "1000 plus" są takie, że część środków finansowanych jest z budżetu państwa, natomiast część przekazuje pracodawca. Stosunek wynosi 90/10, a więc 900 złotych przekazane zostanie zatrudnionemu na umowie o pracę przez państwo, natomiast pokrycie pozostałych 100 złotych leży po stronie pracodawcy. Należy zaznaczyć, że jest to decyzja dobrowolna.
To jest jego dobrowolna decyzja. Te 100 złotych, które ma dać pracodawca, będzie mogło być także pokryte na przykład z Zakładowych Funduszy Socjalnych, które funkcjonują w wielu firmach - mówił na antenie TOK FM, Gut-Mostowy.
W firmach, w których nie funkcjonują Zakładowe Fundusze Socjalne, wszystko rozbije się o kwestię dogadania z pracodawcą. Jeżeli bowiem brakujące 10 proc. do bonu turystycznego nie zostanie przekazane przez firmę, środki w wysokości 900 złotych nie będą z kolei przekazane pracownikowi, bowiem kwota 1000 złotych traktowana jest jako pakiet. Wiceminister rozwoju sugeruje, żeby w takim przypadku zaoferować odrobienie godzin pokrywających wpłacony zadatek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.