Prok. Wrzosek: do mojego telefonu włamano się sześciokrotnie

27

Prokurator Ewa Wrzosek ujawniła, że jej telefon był sześciokrotnie zhakowany przy użyciu oprogramowania Pegasus. Informacje te przekazała we wtorek podczas przesłuchania przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa. W rozmowie z komisją Wrzosek zaznaczyła, że dowiedziała się o tym od ośrodka Citizen Lab, specjalizującego się w wykrywaniu cyberataków.

Prok. Wrzosek: do mojego telefonu włamano się sześciokrotnie
Wezwana na świadka prokurator Ewa Wrzosek (Agencja Wyborcza.pl, Sławomir Kamiński)

Przesłuchanie prokurator Ewy Wrzosek, trwające kilka godzin, rozpoczęło się od jej swobodnej wypowiedzi. – Jestem prokuratorem od 30 lat i staję dzisiaj przed państwem, jako jedna z wielu ofiar nielegalnej inwigilacji oprogramowaniem Pegasus – oznajmiła prok. Wrzosek, odnosząc się do swoich doświadczeń. W jej ocenie skala inwigilacji jest znacząca.

Jak oświadczył (szef MSWiA) Mariusz Kamiński w latach 2017-2022, kontrola operacyjna z użyciem Pegasusa objęła 578 osób. Najwięcej ich było w roku 2021 - 162. Wśród tych 162 osób jestem również ja – dodała prok. Wrzosek.

Prokurator przekazała również, że 23 listopada 2021 r. otrzymała ostrzeżenie od firmy Apple, które wskazywało, że jej telefon został zaatakowany oprogramowaniem szpiegowskim. Jak podkreśliła, Pegasus zyskał dostęp do wszystkich wrażliwych informacji przechowywanych na urządzeniu, w tym do danych z komunikatorów, kamery oraz mikrofonu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Daria ze Śląska o pozycji kobiet na polskim rynku, social mediach i pracy w IT [CAŁY WYWIAD]

Zdaniem Wrzosek, 23 listopada 2021 r. nie był przypadkową datą, bo właśnie tego dnia firma Apple złożyła pozew przeciwko izraelskiej firmie NSO Group, producentowi Pegasusa. "Byłam jednym z odbiorców tego alertu, który firma wystosowała do swoich użytkowników na całym świecie" – zaznaczyła.

Co istotne, z wiadomości przesłanych przez firmę Apple wynikało wprost, że ten cybernetyczny atak na mój telefon został przedsięwzięty przez służby państwowe - ze względu na to, kim jestem lub czym się zajmuję – dodała prokurator.

Wrzosek otrzymała informację od Citizen Lab

Prokurator przypomniała również, że to właśnie Citizen Lab, działający przy Uniwersytecie Toronto w Kanadzie, był pierwszym ośrodkiem, który w 2016 roku wykrył Pegasusa jako narzędzie inwigilacji. Jak poinformowała Wrzosek, 28 listopada 2021 roku przedstawiciel Citizen Lab skontaktował się z nią, proponując specjalistyczne sprawdzenie jej telefonu pod kątem naruszeń.

Ostatecznie 2 grudnia 2021 roku Citizen Lab przekazało jej informację potwierdzającą, że jej telefon został sześciokrotnie zaatakowany z wykorzystaniem Pegasusa. Miało się to odbyć 24 czerwca 2021 r., 25 czerwca 2021 r., 2, 4 i 11 lipca 2021 r. i 19 sierpnia 2021 r.

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada zarówno legalność, prawidłowość, jak i celowość korzystania z tego systemu przez rząd, służby specjalne oraz policję w latach 2015-2023. Dodatkowo, jej celem jest ustalenie, kto odpowiadał za zakup oprogramowania oraz podobnych narzędzi przez władze państwowe. Informację na ten temat podała Polska Agencja Prasowa.

Autor: APOL
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić