Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 

Prowadzi hotele dla migrantów. Podano, ile zarabia. Nazywają go "królem"

21

Brytyjski przedsiębiorca Graham King, nazywany "królem hoteli dla imigrantów", może wkrótce zostać miliarderem. Wszystko dzięki kontraktom na zakwaterowanie imigrantów w Wielkiej Brytanii. Dziennie 57-latek zarabia dziennie aż 4,7 miliona funtów na biznesie, który budzi kontrowersje na Wyspach.

Prowadzi hotele dla migrantów. Podano, ile zarabia. Nazywają go "królem"
Hotelarz zarabia krocie na migrantach (Facebook, Getty Images, Dan Kitwood, John Cronk)

Jak podaje "Daily Mail", 57-letni Graham King, były magnat branży parków kempingowych i dyskotek, trafił na listę najbogatszych Brytyjczyków po tym, jak zaczął osiągać ogromne zyski z zakwaterowania i transportu przybywających do kraju migrantów. Jego majątek szacowany jest na 750 mln funtów. W ubiegłym roku jego firma zainkasowała 1,74 miliarda funtów, co miało być związane ze wzrostem liczby uchodźców.

Kontrakt Kinga z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych na zakwaterowanie dla przybyszów ma trwać do września 2029 roku, co oznacza, że 57-latek obłowi się na hotelowym biznesie. Firma Clearsprings Ready Homes, którą prowadzi, zapewnia migrantom zakwaterowanie w hotelach, nieużywanych koszarach wojskowych i mieszkaniach, a jej roczny dochód wzrósł o 400 milionów funtów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 1700 zł za tonę. Ale i tak ludzie odchodzą od węgla

"Król hoteli dla migrantów"

Koszty zakwaterowania migrantów znacznie wzrosły z powodu niedoboru miejsc do zamieszkania. King, od założenia firmy w 1999 roku, zdobył szereg lukratywnych kontraktów rządowych na zapewnienie krótkoterminowego zakwaterowania, głównie dla osób ubiegających się o azyl. Jego firma pojawiła się w mediach, gdy pewna rada zdecydowała się zakwaterować osoby korzystające ze świadczeń społecznych w jej przyczepach.

Graham King został sklasyfikowany na 173. miejscu najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii według listy Sunday Times Rich List na rok 2024. To jednak nie koniec, bowiem media zapowiadają, że w przyszłym roku zaliczy spory awans. Brytyjczyk jest nazywany "królem hoteli dla migrantów'.

Bogactwo Kinga pozwoliło na zapewnienie dzieciom edukacji w internacie za 44 tys. funtów rocznie oraz finansowanie luksusowych wakacji i wyjazdów narciarskich w Alpy. Jego córka Catalina studiuje sztukę. W jej pracach pojawiają się m.in. plakaty z hasłem "Wymienię rasistów na uchodźców".

Kontrowersje wokół hotelarza

Jak wylicza "Daily Mail", brytyjscy podatnicy płacą między 127 a 148 funtów dziennie na zakwaterowanie imigrantów, co daje sumę około 8 milionów funtów dziennie. Rząd zapowiedział jednak ograniczenie wydatków na "hotele dla azylantów", co może wpłynąć na działalność firmy Kinga.

Firma Kinga była krytykowana za warunki oferowanego zakwaterowania. W 2021 roku dwa z jej ośrodków określono jako "zniszczone", "zubożałe" i "zaniedbane". W 2023 roku 70 osób, w tym dzieci, protestowało, śpiąc na zewnątrz po tym, jak umieszczono ich w małych pokojach bez wystarczającej liczby łóżek w dwóch hotelach prowadzonych przez Clearsprings w Londynie.

Firma znalazła się również w ogniu krytyki, gdy inspektorzy wykryli, że uchodźcy mieszkają w "zniszczonych" i "zapuszczonych" koszarach w hrabstwie Kent oraz w obozie wojskowym w Pembrokeshire.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić