W poniedziałek 5 czerwca odbyła się msza św. w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie, a następnie spotkanie prymasa Polski z uczestnikami odbywającego się w Gnieźnie w dniach 4-7 czerwca szkolenia dla osób zaangażowanych bezpośrednio w pomoc skrzywdzonym w Kościele.
Chciałbym jeszcze raz za waszą niełatwą pracę podziękować i dostrzec w niej konieczność przywracania należnej sprawiedliwości, zwłaszcza wobec wszystkich skrzywdzonych we wspólnocie Kościoła. Wiąże się ona z otwarciem wobec ich bólu i krzywdy oraz ich wysłuchaniem i przyjęciem - mówił w trakcie homilii abp Polak.
Prymas Polski przypomniał też słowa, jakie Franciszek wypowiedział ostatnio do członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, że: "kryzys związany z wykorzystaniem seksualnym jest dla Kościoła szczególnie poważny, ponieważ podważa jego zdolność do pełnego przyjęcia wyzwalającej obecności Boga i dawania o niej świadectwa".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Abp Polak wskazał wprost, że "Kościół potrzebuje oczyszczenia".
Trzeba nam zatem z pokorą jeszcze raz uznać, że Kościół potrzebuje oczyszczenia, to znaczy, że my wszyscy potrzebujemy nawrócenia, że potrzebna jest zmiana mentalności - mówił.
Nie wolno nam zapominać – jak wskazywał we wspomnianym przemówieniu papież Franciszek – że również zaniechanie odpowiednich działań, by powstrzymać zło i pomóc jego ofiarom, splamiło nasze świadectwo Bożej miłości - stwierdził prymas Polski.
Delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży powołani są przez biskupów w diecezjach i przełożonych w zgromadzeniach zakonnych. Stanowią główną strukturę systemu zgłoszeń przypadków wykorzystania seksualnego w Kościele.
Ich głównym zadaniem jest przyjmowanie osób zgłaszających krzywdę i uruchamianie przewidzianych prawem działań. Informacje o delegatach znajdują się na stronach diecezjalnych i zakonnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.