Nirit Pisano, psycholożka kliniczna z ośrodka badawczego Cognovi Labs wystąpiła na sympozjum o strategii odstraszania w Pentagonie. Przedstawiła analizę psychologiczną Władimira Putina, którą oparto na podstawie jego wystąpień publicznych i reakcji na kolejne sankcje.
Jaki jest Władimir Putin?
Naukowcy przeanalizowali przemowy Putina z początków wojny, czyli z 21 i 24 lutego 2022 r. Wzięto pod uwagę także przemówienie do Zgromadzenia Federalnego wygłoszone 21 lutego 2023 r. i konferencję prasową z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, która odbyła się 4 września.
Ośrodek Cognovi Labs, wykorzystuje do swoich analiz sztuczną inteligencję i psychologię behawioralną. U Władimira Putina prześledzono stopień powiązania emocji z zachowaniem. Pod uwagę wzięto dziesięć emocji podzielonych a podstawowe (radość, złość, obrzydzenie, strach, smutek, zaskoczenie) oraz inne (zadowolenie, pogardę, nadzieję i pewność siebie).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaniem ekspertów niepowodzenia na wojnie nie zmieniły nastawienia Putina. Wskazano, że w trakcie przemówienia rok po inwazji u prezydenta Rosji dominowała nadzieja i wiara, a także gniew, obrzydzenie oraz pogarda.
Na konferencji prasowej po spotkaniu z Erdoganem u Putina stwierdzono wysoki poziom gniewu, obrzydzenia, pogardy, nadziei, wiary i zaskoczenia. Pisano podkreśliła, że przywódca Rosji nie okazywał on strachu.
Cognovi Labs przekazuje, że na Putina nie działają dotychczasowe kary. Nie odstrasza go fakt, że wiele państw jest gotowych do pomocy Ukrainie. Pisano uważa, że należy zmienić strategię działania wobec prezydenta Rosji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.