Prace rewitalizacyjne na placu Kolegiackim w Poznaniu trwają już rok. Równocześnie na placu budowy prowadzone są wykopaliska. Niedawno dokonano tam sensacyjnego odkrycia.
Archeolodzy prawdopodobnie natknęli się na fundamenty średniowiecznego kościoła. Mury zostały odsłonięte naprzeciwko wejścia do Urzędu Miasta. Świątynię wzniesiono jeszcze przed XIII-wieczną kolegiatą świętej Marii Magdaleny.
Czytaj także: Szuka go cały Poznań. Zwierzę uciekło z zoo
Jak informuje WTK to nie pierwsze odkrycie na placu Kolegiackim. W ciągu czterech lat badań odnaleziono szczątki ponad 4 tys. osób, które pochowano w tamtym miejscu. Natrafiono również na wiele pozostałości kolegiaty św. Marii Magdaleny, przede wszystkim fundamentów.
Nowe wykopalisko opóźni przebudowę placu. Odkrycie wymusiło dodatkowe prace i przeprojektowanie kilku elementów. Przebudowa zakończy się na wiosnę przyszłego roku.
Liczba reliktów architektury w pomieszczeniu podziemnym uniemożliwia posadowienie fundamentów tego budynku, zgodnie z rozwiązaniami, zwykle stosowanymi w praktyce. A to powoduje potrzebę dokonywania kolejnych zmian projektowych - informuje miasto.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.