Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Przed i w trakcie powodzi. Zbiornik Racibórz Dolny okiem satelity

152

Zbiornik Racibórz Dolny jest cichym bohaterem w dobie powodzi, jaka przetacza się przez południową Polskę. Ten architektoniczny kolos, który zajął miejsce dwóch wiosek, przyjął na siebie falę powodziową z Czech. W sieci pojawiło się zdjęcie satelitarne sprzed powodzi i w jej trakcie. Różnicę widać gołym okiem.

Przed i w trakcie powodzi. Zbiornik Racibórz Dolny okiem satelity
Zbiornik Racibórz Dolny (PAP, Lubuscy Łowcy Burz, PAP)

Zbiornik Racibórz Dolny powstał w 2020 roku po siedmiu latach budowy. Aby go stworzyć, należało zlikwidować dwie wioski - Nieboczowy i Ligotę Tworkowską. Obiekt kosztował przeszło 2 mld złotych. Jego powierzchnia wynosi ponad 26 km2.

Głównym zadaniem Zbiornika Racibórz Dolny jest ochrona przed powodzią największych miasta, przez które płynie Odra - Wrocławia, Opola, Kędzierzyna-Koźla czy Krapkowic. Zbiornik przejmuje spiętrzoną na rzece wodę. Jest w stanie przyjąć 166 milionów sześciennych wody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fatalne skutki powodzi w Nysie. Nagranie z wnętrza szpitala

Zbiornik Racibórz dolny przed powodzią i w trakcie. Zdjęcie satelitarne

Wody Polskie poinformowały o uruchomieniu Zbiornika Racibórz Dolny w niedzielę (15 września) nad ranem. Zaczął on wówczas przejmować wodę z Odry. Wiązało się to z niepokojącymi doniesieniami z Czech, gdzie doszło do pęknięcia tamy u zbiegu rzek Odra i Opawa. Dodatkowo w Ostrawie na zbiorniku miał miejsce kolejny przeciek. Będący blisko granicy Racibórz Dolny musiał przyjąć na siebie falę wezbraniową. Dziki temu udało się uniknąć czarnego scenariusza.

Wody Odry zasadniczo mieszczą się w międzywalu. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika RacibórzDolny, który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając ok. 147 mln m sześc. wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m sześc. wody - poinformowały Wody Polskie.

Racibórz Dolny nadal pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Ze względu na fakt, że napływ wody do Odry jest mniejszy, poziom wody w zbiorniku zaczął się obniżać samoczynnie. Według ostatniego raportu Wód Polskich wynosi on ok 129 mln m3, czyli ok. 70% pojemności (dane na godz. 17.00 z 18.09.2024).

Zbiornik pracuje prawidłowo. Jest stale dozorowany. Pracownicy prowadzą również kontrolę poprawności pracy aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika - podali przedstawiciele Wód Polskich.

O tym, jak Racibórz Dolny jest ważny dla bezpieczeństwa mieszkańców południowej Polski, świadczą jego zdjęcia prezentujące zbiornik przed powodzią i jego obecny stan. Lubuscy Łowcy Burz udostępnili zdjęcie satelitarne wykonane przez satelity Sentinel-2. Na górze jest zdjęcie zbiornika sprzed zalania, na dolne po przyjęciu wód. Różnicę widać gołym okiem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić